Ładowanie strony...

Ośrodek Wczesnego Wykrywania Raka z Pracownią Mammograficzną i USG

  • PDF

 

 

W skład Ośrodka Wczesnego Wykrywania Raka z Pracownią Mammograficzną i USG wchodzi:

  • Pracownia mammograficzna
  • Pracownia usg

 

Do zadań Ośrodka należy:

  • wykonywanie badań mammograficznych;
  • wykonywanie badań USG piersi;
  • wykonywanie biopsji diagnostycznych cienkoigłowych pod kontrolą USG;
  • prowadzenie profilaktyka raka piersi, skóry, czerniaka;
  • krzewienie oświaty zdrowotnej w zakresie profilaktyki raka piersi.

 

INFORMACJE DLA PACJENTÓW

 

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie zaprasza wszystkie Panie na bezpłatne badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz pacjentki ze skierowaniami od lekarzy specjalistów.

W pracowni realizowany jest bezpłatny, program profilaktyki raka piersi finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Programem Profilaktyki raka piersi objęte są kobiety w wieku 50 – 69 lat, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonywanego badania mammograficznego. Programem natomiast nie są objęte Panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe, ponieważ one pozostają w kontroli i leczeniu w przychodniach specjalistycznych (onkologiczne, chirurgiczne).

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie obejmuje swoją opieką pacjentki, które po wykonaniu mammografii wymagają dalszej, szczegółowej diagnostyki.

 

MAMMOGRAFIA


Mammografia jest rentgenowskim badaniem piersi i obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W badaniu tym wykorzystuje się promienie rentgenowskie, żeby zobaczyć wewnętrzną budowę piersi. W badaniu mammograficznym wykrywane są guzki, a także inne zmiany i nieprawidłowości w piersi w bardzo wczesnym etapie, kiedy jeszcze nie można tych zmian wykryć w procesie samobadania czy podczas badań palpacyjnych wykonywanych przez lekarza. Zastosowanie mammografii w procesie diagnozowania nowotworów piersi jest bardzo cenne i zwiększa szanse wyleczenia choroby wykrytej we wczesnym etapie.
W czasie badania wykonuje się 2 zdjęcia każdej piersi.

Badania mammograficzne wykonywane są najnowszym aparatem cyfrowym z 2019 roku. Badania oceniane są przez doświadczonych lekarzy radiologów: lek. med. Marię Blechar i lek. med. Justynę Uziak-Szyłejko, na specjalnej stacji opisowej wyposażonej w 5 - mega pikselowe monitory oraz specjalistyczne oprogramowanie diagnostyczne. Badania są wydawane na płytach CD.

 

Aby wykonać badanie mammograficzne należy (po uprzedniej rejestracji):
zgłosić się do Pracowni Mammograficznej blok G niski parter (wejście od ul.Konstantynów).

REJESTRACJA NA BADANIE MAMMOGRAFICZNE


Rejestracja i szczegółowe informacje można uzyskać osobiście
w bloku A stanowisko nr 1,2 lub pod nr tel. 81 537 41 52 /81 537 41 78 w godz. 8.00 - 14.30

ODBIÓR BADAŃ

- pacjentki wykonujące badanie ze skierowaniem odbierają badania w poradni lekarza kierującego
- pacjentki wykonujące badanie w ramach programu wczesnego wykrywania raka piersi - osobiście rejestracja główna st.1,2 lub drogą pocztową po uprzednim wypełnieniu wniosku

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego informuje, że w związku z wdrożeniem przepisów ustawy o ochronie danych osobowych, wyniki przeprowadzonych badań laboratoryjnych i diagnostycznych, mogą być odbierane tylko przez osobę zainteresowaną lub inną, na podstawie imiennego upoważnienia.

 

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie © 2013

designed by sm32 STUDIO