Ośrodek Wczesnego Wykrywania Raka z Pracownią Mammograficzną i USG

rtg kier

Kierownik: dr n. med. Bogumił Grzechnik

W skład Ośrodka Wczesnego Wykrywania Raka z Pracownią Mammograficzną i USG wchodzi:

• Pracownia mammograficzna
  • Pracownia usg

Do zadań Ośrodka należy:

• wykonywanie badań mammograficznych;
  • wykonywanie badań USG piersi;
  • wykonywanie biopsji diagnostycznych cienkoigłowych pod kontrolą USG;
  • prowadzenie profilaktyka raka piersi, skóry, czerniaka;
  • krzewienie oświaty zdrowotnej w zakresie profilaktyki raka piersi.

INFORMACJE DLA PACJENTÓW

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie zaprasza wszystkie Panie na bezpłatne badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz pacjentki ze skierowaniami od lekarzy specjalistów.

W pracowni realizowany jest bezpłatny, program profilaktyki raka piersi finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Programem Profilaktyki raka piersi objęte są kobiety w wieku 50 – 69 lat, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonywanego badania mammograficznego. Programem natomiast nie są objęte Panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe, ponieważ one pozostają w kontroli i leczeniu w przychodniach specjalistycznych (onkologiczne, chirurgiczne).

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie obejmuje swoją opieką pacjentki, które po wykonaniu mammografii wymagają dalszej, szczegółowej diagnostyki.

MAMMOGRAFIA

Mammografia jest rentgenowskim badaniem piersi i obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W badaniu tym wykorzystuje się promienie rentgenowskie, żeby zobaczyć wewnętrzną budowę piersi. W badaniu mammograficznym wykrywane są guzki, a także inne zmiany i nieprawidłowości w piersi w bardzo wczesnym etapie, kiedy jeszcze nie można tych zmian wykryć w procesie samobadania czy podczas badań palpacyjnych wykonywanych przez lekarza. Zastosowanie mammografii w procesie diagnozowania nowotworów piersi jest bardzo cenne i zwiększa szanse wyleczenia choroby wykrytej we wczesnym etapie.
W czasie badania wykonuje się 2 zdjęcia każdej piersi.

Badania mammograficzne są wykonywane aparatem MAMMOMAT w systemie radiografii cyfrowej pośredniej. W skład systemu wchodzi najnowszej generacji czytnik płyt obrazowych oraz konsola technika. Badania mammograficzne oceniane są przez doświadczonych lekarzy radiologów na specjalnej stacji opisowej wyposażonej w 5 - mega pikselowe monitory firmy oraz specjalistyczne oprogramowanie diagnostyczne. Badania są wydawane na płytach CD/DVD.

Aby wykonać badanie mammograficzne należy (po uprzedniej rejestracji):
zgłosić się do Pracowni Mammograficznej blok G niski parter (wejście od ul.Konstantynów).

REJESTRACJA NA BADANIE MAMMOGRAFICZNE

Rejestracja i szczegółowe informacje można uzyskać osobiście
w bloku A stanowisko nr 8 lub pod nr tel. 81 537 41 78 w godz. 13.00 - 14.30

ODBIÓR BADAŃ

Pacjentki, które zgłosiły się na badanie mammograficzne ze skierowaniem z:

• Poradni Onkologicznej,
  • oddziałów Szpitala,
  • Programu Wczesnego Wyrywania Raka Piersi,

proszone są po odbiór badań mammograficznych w Pracowni Mammograficznej osobiście (osoby trzecie z upoważnieniem).

ODBIÓR BADAŃ MAMMOGRAFICZNYCH w godz. od 8.00 - 14.00

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego informuje, że w związku z wdrożeniem przepisów ustawy o ochronie danych osobowych, wyniki przeprowadzonych badań laboratoryjnych i diagnostycznych, mogą być odbierane tylko przez osobę zainteresowaną lub inną, na podstawie imiennego upoważnienia.