Rejestracja 81 537 41 71 

Misja Szpitala

Misja Szpitala
"Warto służyć każdemu człowiekowi i dla każdego warto się poświęcić"
Kardynał Stefan Wyszyński

Previous Next Play Pause

Aktualności

Wiosenne dni otwarte w szpitalu na Lubartowskiej 81
Wiosenne Dni Otwarte w Szpitalu przy ul. Lubartowskiej 8129-04-2025

Wiosna to czas nowych początków – również dla wielu przyszłych mam, które w tym wyjątkowym okresie...

Czytaj więcej...

UWAGA od 23 kwietnia 2025 roku zmiana godzin pracy rejestracji Ośrodka Rehabilitacji Leczniczej
Od 23.04.2025r zmiana godzin pracy rejestracji Ośrodka Rehabilitacji Leczniczej22-04-2025

Uprzejmie informujemy, że z dniem 23.04.2025 zmianie ulegają godzin pracy rejestracji Ośrodka...

Czytaj więcej...

Zdjęcie fizioterapeutki z dwójką pacjentów w trakcie ćwiczeń i informacją że 02.05.2025 Ośrodek Rehabilitacji Lecznieczej będzie nieczynny
02.05.2025 Ośrodek Rehabilitacji Lecznieczej będzie nieczynny.16-04-2025

Informujemy iż w dniu  02.05.2025 Ośrodek Rehabilitacji Lecznieczej będzie nieczynny.

Czytaj więcej...

Pracownik medyczny dający do podpisania pacjentowi formularz
PETYCJA w sprawie pozyskania finansowania z NFZ dla uruchomionego Oddziału Kardiochirurgii15-04-2025

PETYCJA w sprawie pozyskania finansowania z NFZ dla uruchomionego Oddziału Kardiochirurgii w...

Czytaj więcej...

Logo Narodowy Program Zdrowia
Warsztaty regionalne dotyczące diagnostyki, profilaktyki i terapii zakażeń14-04-2025

Warsztaty regionalne dotyczące diagnostyki, profilaktyki i terapii zakażeń organizowane we...

Czytaj więcej...

Grafika informacyjna przedstawiająca Lekarza przygotowującego próbkę po badaniu cytologicznym, a w tle pacjentka.
Bezpłatna cytologia dla mieszkanek Lubelszczyzny!01-04-2025

Rocznie jest wykrywany u ponad 2200 kobiet. Niestety 1400 z nich umiera z jego powodu, ponieważ...

Czytaj więcej...

Plakat konferencji Odchodzić bez bólu - Po lewej stronie nfomracjai o wydarzeniu po prawej stronie sylwetka kobiety i ręce mężczyzny trzymające dłonie kobiety ułożone w serce
IV Ogólnopolska Konferencja Medycyny Paliatywnej "Odchodzić bez bólu"20-03-2025

W dniach 22-23 maja 2025 r. w Warszawie odbędzie się IV edycja ogólnopolskiej największej...

Czytaj więcej...

Zespół chirurgów w trakcie operacji
Ortopedzi ze Szpitala przy al. Kraśnickiej ratują pacjentów przed amputacją kończyn07-03-2025

W naszym Szpitalu ortopedzi wykonują skomplikowane operacje z zakresu mikrochirurgii...

Czytaj więcej...

plakat wydażenia Lubelskie dni zdrowia kobiet
Lubelskie dni zdrowia kobiet04-03-2025

Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk zaprasza na spotkanie inaugurujące obchody LUBELSKICH DNI...

Czytaj więcej...

Cykl filmów na temat lokalizacji
oddziałów szpitalnych i poradni specjalistycznych

Zapraszamy do obejrzenia filmu na temat Centrum Edukacyjnego Robotyki Operacyjnej  przy al. Kraśnickiej, w którym przeprowadzane są operacje z użyciem robota da Vinci.

Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej, dzięki inicjatywie Dyrekcji Szpitala, zatrudnia znakomitych lekarzy, którzy nie tylko posiadają uprawnienia do wykonywania operacji z użyciem robota, ale mają również status proktorów, czyli specjalistów mogących szkolić przyszłych operatorów.  Zespół tworzą chirurg dr n. med. Jerzy Draus, urolog dr n. med. Janusz Frey i ginekolog dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski. Obecność proktorów oraz nowoczesnego zaplecza dydaktycznego pozwoliło na stworzenie Centrum Edukacyjnego Robotyki Operacyjnej, w którym obok realizowania procedur medycznych przeprowadzane są szkolenia z zasad bezpiecznego korzystania i stosowania operacyjnych systemów robotycznych.

Wszelkie informacjie dotyczące zakresu wykonywanych przez szpital procedur medycznych są dostępne na stronie szpitala pod hasłem:
Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej.

 


Lepiej wiedzieć profilaktycznie

LEPIEJ WIEDZIEĆ PROFILAKTYCZNIE to rozmowy z ekspertami, które przekazują nam wiedzę merytoryczną oraz zachęcają do udziału w regularnych badaniach profilaktycznych. Cykl 30 podcastów składa się z 5 modułów tj.:

  1. Aktywność
  2. Emocje
  3. Otyłość
  4. Zdrowie Mężczyzn
  5. Onkologia

Zobacz wszystkie filmy Czerwona ikona przycisku odtwarzaj

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lublinie znajduje się przy al. Kraśnicka 100, 20-718 Lublin. Nadrzędnym celem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie jest: „Świadczenie specjalistycznych usług medycznych w formie opieki stacjonarnej, opieki ambulatoryjnej, diagnostyki i rehabilitacji” na jakościowo wysokim poziomie, zapewniającym pacjentom, a także personelowi przyjazne i bezpieczne warunki leczenia i pracy.

PERSONEL

Kierownik Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Nr 3: Lek. med. Agata Kot - specjalista medycyny rodzinnej, specjalista geriatrii
p.o. Kierownik ds. Pielęgniarstwa: Ewa Miazga

KONTAKT

Adres - 20-468 Lublin, ul. Herberta 21 (wcześniej Kruczkowskiego)

Gabinet Kierownika ds. Pielęgniarstwa 81 760-42-82
Dyżurka pielęgniarek 81 760-41-14

CHARAKTERYSTYKA ODDZIAŁU

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE ZASAD UBIEGANIA SIĘ O PRZYJĘCIE DO ZAKŁADU OPIEKUŃCZO-LECZNICZEGO W SAMODZIELNYM PUBLICZNYM SZPITALU WOJEWÓDZKIM IM. JANA BOŻEGO W LUBLINIE

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy jest stacjonarnym oddziałem zapewniającym całodobową opiekę osobom niewymagającym hospitalizacji, których stan zdrowia i stopień niepełnosprawności nie pozwala na przebywanie w swoim środowisku domowym. Są to osoby z dużymi deficytami w samoopiece i samopielęgnacji, które nie kwalifikują się do leczenia szpitalnego, ale wymagają stacjonarnych świadczeń pielęgniarskich i rehabilitacji prowadzonych pod nadzorem lekarza. Pobyt w Zakładzie ma charakter określony lub stały. Celem pobytu jest poprawa stanu zdrowia, zapobieganie powikłaniom wynikającym z procesu chorobowego i unieruchomienia, aktywizacja i usprawnienia ruchowe, zapewnienie bezpieczeństwa i opieki.

  1. Zakład Opiekuńczo-Leczniczy (zwany dalej Zakładem) realizuje świadczenia zdrowotne na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.), ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2011 r. Nr 112, poz. 654) oraz umowy zawartej z Lubelskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.
  2. W Zakładzie świadczenia gwarantowane z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej udzielane są świadczeniobiorcy, który w ocenie skalą Barthel otrzymał 40 pkt lub mniej, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej (Dz. U. nr 140 z dnia 30 sierpnia 2009 r. poz. 1147 z późn. zm.).
  3. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje pobyty pacjentów ocenionych wyłącznie do 40 pkt wg skali Bartel, z wyłączeniem kosztów wyżywienia i zakwaterowania.
  4. Miesięczna opłata za pobyt w Zakładzie obejmująca koszty wyżywienia i zakwaterowania, o której mowa w art. 18, ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwana dalej „opłatą” jest ustalana przez kierownika Zakładu w oparciu o dokumenty stwierdzające wysokość dochodu świadczeniobiorcy określone w pkt 9, ppkt 3.
  5. Opłata odpowiada 250% najniższej emerytury, z tym że opłata nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 70% miesięcznego dochodu świadczeniobiorcy w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej.
  6. Wysokość opłaty jest ustalana na okres roku, z zastrzeżeniem, że po każdorazowej zmianie wysokości dochodu osoby przebywającej w Zakładzie albo osób obowiązanych do ponoszenia opłat za pobyt w Zakładzie, ustala się nową opłatę.
  7. Miesięczną opłatę, o której mowa w pkt 5, obniża się odpowiednio o liczbę dni udokumentowanej nieobecności w danym miesiącu (przepustki, pobyt w szpitalu), przy czym opłatę oblicza się w ten sposób, że za dni pobytu poza Zakładem, opłata wynosi 70% opłaty pobieranej za dni obecności w Zakładzie.
  8. Do Zakładu nie przyjmuje się pacjentów, u których podstawowym wskazaniem do objęcia go opieką jest zaawansowana choroba nowotworowa, choroba psychiczna lub uzależnienie.
  9. Do Zakładu pacjenci przyjmowani są zgodnie z regulacjami prawnymi zawartymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2012 r. w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych (Dz. U. z 2012 r. poz. 731).
  10. Wymagane dokumenty niezbędne do kwalifikacji pacjenta do Zakładu:
    1. Skierowanie do Zakładu – wystawione wyłącznie przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego – załącznik nr 3
      1. Jeżeli chorobą współistniejącą jest choroba psychiczna wymagane jest dodatkowo zaświadczenie od lekarza psychiatry o aktualnym stanie zdrowia i braku przeciwwskazań do przebywania w Zakładzie o profilu ogólnym.
      2. W przypadku chorych nie mogących wyrazić świadomie zgody na umieszczenie w Zakładzie konieczne jest uzyskanie postanowienia Sądu o umieszczeniu bez zgody.
      3. W przypadku osoby ubezwłasnowolnionej do zgody Sądu na umieszczenie w Zakładzie należy dołączyć:
        • postanowienie Sądu o ubezwłasnowolnieniu,
        • postanowienie Sądu o ustanowieniu opiekuna prawnego.
    2. Wywiad pielęgniarki i zaświadczenie lekarskie – załącznik nr 2 
    3. Dokumenty stwierdzające wysokość dochodu (np. kserokopia aktualnej decyzji ZUS/KRUS, decyzja o zasiłku stałym, zaświadczenie o dochodach z zakładu pracy),
    4. Kartę oceny świadczeniobiorcy wg skali Barthel. – załącznik nr 4 
    5. Kserokopie ubezpieczenia zdrowotnego i dowodu osobistego,
    6. Kserokopie posiadanej dokumentacji medycznej w tym karty leczenia szpitalnego.
  11. W przypadku, gdy sąd opiekuńczy wyda orzeczenie o umieszczeniu świadczeniobiorcy w zakładzie opiekuńczym, nie są wymagane: wniosek, skierowanie, wywiad pielęgniarski i zaświadczenie lekarskie. Orzeczenie sadu opiekuńczego stanowi podstawę do umieszczenia świadczeniobiorcy w Zakładzie.
  12. Decyzję o zakwalifikowaniu na podstawie dokumentów wskazanych w pkt 9 wydaje Dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie na wniosek Kierownika Zakładu kwalifikującego do pobytu w Zakładzie.
  13. Po zakwalifikowaniu pacjenta do Zakładu, kierownik udziela informacji świadczeniobiorcy oraz odpowiednio domowi pomocy społecznej albo podmiotowi leczniczemu, w przypadku gdy świadczeniobiorca przebywa w tym domu albo w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego, o kolejności przyjęcia świadczeniobiorcy oraz o przewidywanym terminie przyjęcia do Zakładu.
  14. Niezbędnymi dokumentami wymaganymi w dniu przyjęcia pacjenta do Zakładu są:
    1. aktualny dowód osobisty,
    2. aktualny dokument potwierdzający ubezpieczenie,
    3. jeśli pacjent posiada w miarę możliwości aktualne badania tj. Rtg klatki piersiowej (PA+bok), morfologia krwi, badania biochemiczne: mocznik, kreatynina, ASPAT, ALAT, lipidogram, elektrolity: sód, potas, INR (u osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe), badanie ogólne moczu, EKG oraz karta oceny stanu odżywienia (SGA lub NRS 2002 – pacjentów kierowanych z oddziałów).
  15. Wpłaty za pobyt w Zakładzie należy dokonać w Kasie SPSzW im. Jana Bożego w Lublinie bądź na konto Szpitala najpóźniej do 20-tego każdego miesiąca.
  16. W dniu wyznaczonym na dzień przyjęcia, lekarz i pielęgniarka Zakładu oceniają pacjenta wg skali Barthel. Pacjent, który został oceniony powyżej 40 punktów wg w/w skali, nie zostanie przyjęty do Zakładu. NFZ finansuje pobyty pacjentów ocenionych wyłącznie do 40 punktów wg w/w skali.
  17. Pacjent, który został oceniony w trakcie pobytu powyżej 40 punktów wg skali Barthel zostanie wypisany z Zakładu. Ocena w skali Barthel przeprowadzana jest co miesiąc.
  18. Zgodnie art. 29, ust. 1, pkt 1 ustawy o działalności leczniczej Zakład wypisuje pacjenta, którego stan zdrowia – zgodnie z aktualną wiedzą medyczną – uległ poprawie w tak istotnym stopniu, iż nie wymaga on dalszych, całodobowych świadczeń zdrowotnych w Zakładzie.
  19. Zgoda pacjenta na pobyt jest warunkiem przebywania w Zakładzie. Pacjent nie może przebywać w Zakładzie wbrew własnej woli, z zastrzeżeniem sytuacji określonych w pkt 9, ppkt 1) lit. b i c.
  20. Zgodnie z wymogami NFZ pacjent ma prawo do korzystania z przepustek w wymiarze do 10% czasu pobytu w Zakładzie (tj. 3 dni w ciągu miesiąca). Przepustka udzielana jest na podstawie pisemnej prośby pacjenta lub jego opiekuna podpisana przez lekarza prowadzącego.
  21. Świadczenia udzielane chorym w Zakładzie obejmują:
    1. Świadczenia lekarskie,
    2. Świadczenia pielęgniarskie,
    3. Rehabilitację ogólną w podstawowym zakresie zgodnie z zaleceniem lekarza,
    4. Badania i terapię psychologiczną w dni powszednie wg harmonogramu,
    5. Badania i terapię logopedyczną w dni powszednie wg harmonogramu,
    6. Terapię zajęciową w dni powszednie wg harmonogramu,
    7. Leczenie farmakologiczne,
    8. Leczenie dietetyczne,
    9. Zapewnienie zleconych badań,
    10. Zapewnienie zleconego transportu,
    11. Edukację i poradnictwo zdrowotne polegające na przygotowaniu pacjenta do samoopieki w warunkach domowych,
    12. Zaopatrywanie w środki pomocnicze, przedmioty ortopedyczne i materiały medyczne.

Dowiedz się więcej

Certyfikaty i nagrody

Z przyjemnością informujemy, że 20 czerwca 2018 roku Szpital po raz drugi otrzymał Certyfikat Akredytacyjny przyznawany przez Ministra Zdrowia.

Czytaj więcej

O Szpitalu

Nadrzędnym celem Szpitala jest świadczenie specjalistycznych usług medycznych na jakościowo wysokim poziomie.

Czytaj więcej

Współpraca ze szpitalem

Rodzaje ogłoszeń dla podmiotów zewnętrznych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie. Sprawdź cennik dotyczący współpracy.

Czytaj więcej

Dostępność Plus

Informacje i ankiety związane z dostępnością Szpitala dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Czytaj więcej

Back to top