Rejestracja 81 537 41 71 

PERSONEL

CHIRURGIA
Dr n.med. Jerzy Draus
Dr hab.n.med. Jerzy Mielko
Lek.med. Wojciech Górski

UROLOGIA
Dr n.med. Janusz Frey
Dr n.med. Gabriel Surdacki
Dr n.med. Ewa Niezabitowska

GINEKOLOGIA:
Dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski

KOORDYNATOR PRACOWNI: mgr farm. Dorota Cichocka
PIELĘGNIARKA KOORDYNUJĄCA:  mgr piel. Dominika Ruszniak

KONTAKT

Telefon: +48 798 313 897
Lokalizacja: Blok C

CHARAKTERYSTYKA PRACOWNI

W Pracowni Robotyki Operacyjnej zabiegi  wykonywane są za pomocą robota chirurgicznego Da Vinci Xi będącego najnowocześniejszym narzędziem chirurgicznym na świecie. Robot wyposażomy jest w system 10-ciokrotnego powiększania obrazu, dzięki czemu zabiegi chirurgiczne wykonywane są  z niezwykłą precyzją i dokładnością.

Małoinwazyjna metoda operacyjna przeprowadzana  jest poprzez wykonanie niewielkich nacięć, bez konieczności otwierania jamy brzusznej. Poprzez niewielkie nacięcia do ciała pacjenta wprowadzane są zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne, zintegrowane z konsolą zawiadującą pracą robota,  zapewniając tym samym lepszy efekt kosmetyczny, aniżeli zabiegi wykonywane metodą tradycyjną.  Operator z poziomu konsoli steruje operacją za pomocą manipulatorów, mając jednocześnie podgląd pola operacyjnego przez trójwymiarowy wizjer. System da Vinci wyposażony jest w  rozwiązanie konstrukcyjne naśladujące nadgarstek, o dużej czułości i precyzyjności, doskonale sprawdzające się  w momencie preparowania naczyń i nerwów. Robot medyczny jest w pełni sterowany przez operatora i obsługiwany przez asystę, którą stanowią certyfikowani lekarze i pielęgniarki.

Zalety zabiegów wykonywanych robotem da Vinci :

 • Minimalizują ilość powikłań pooperacyjnych
 • Gwarantują precyzyjne dotarcie do trudnodostępnych miejsc
 • Eliminują drżenie rąk operatorów
 • Zmniejszają ryzyko utraty krwi, dolegliwości bólowe oraz infekcje.
 • Diametralnie skróceniu ulega czas pobytu w szpitalu
 • Gwarantują szybki powrót do zdrowia i aktywności.

Ogromną zaletą naszej pracowni jest obecność wybitnych specjalistów  posiadających wieloletnie  doświadczenie z zakresu chirurgii, urologii i  ginekologii  robotycznej oraz posiadający status tzw. proktorów, czyli specjalistów mogących szkolić  personel medyczny operowania w systemie  Da Vinci.

Chirurgia:

Dr n.med. Jerzy Draus jest absolwentem Akademii Medycznej w Lublinie, specjalizującym się w dziedzinie chirurgii ogólnej,  urazowej i kolorektalnej.
Obecnie pełni funkcję Ordynatora Oddziału Kolorektalnego w Hallands Hospital Halmstad w Szwecji.
W swojej praktyce wykonał ponad 1000 operacji kolorektalnych z wykorzystaniem robota Da Vinci i szkolił w ponad 40 klinikach na terenie Europy personel medyczny w  charakterze proktora. Brał również udział w ocenie pracy chirurgów onkologicznych stosujących system Da Vinci.
Jest autorem licznych publikacji naukowych oraz członkiem licznych organizacji i stowarzyszeń min: Związku Lekarzy Królewskiego Towarzystwa Chirurgów w Szwecji, European Society of Coloproctology, Clinical Robotics Surgery Associationa.

Urologia:

Dr n.med. Janusz Frey, specjalista chirurgii ogólnej, specjalista urolog FEBU, certyfikowany operator robota DaVinci, proktor zabiegów z zakresu urologii.
Dr Frey jest absolwentem Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a jego kariera kliniczna obejmowała zarówno chirurgię ogólną, urazową i kolorektalną, jak również urologię. W chwili obecnej pełni m.in. rolę kierownika zespołu diagnostyki i leczenia raka gruczołu krokowego Szpitala Uniwersyteckiego w Örebro (Szwecja). Karierę chirurga robotycznego rozpoczął od chirurgii jelita grubego i odbytnicy w Szpitalu Wojewódzkim w Karlskronie (Szwecja) a następnie rozszerzył swoje kompetencje o zabiegi urologiczne w wyżej wymienionym Szpitalu Uniwersyteckim w Örebro. Od kilku lat prowadzi w swojej placówce intensywne szkolenia z zakresu robotycznej chirurgii prostaty oraz pęcherza moczowego. Prowadzi również aktywną działalność naukową i jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (FEBU).

Ginekologia:

Dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, Profesor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie
Specjalista położnictwa i ginekologii, specjalista ginekologii onkologicznej
Rodzinnie związany z Lublinem i lubelszczyzną, absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Pracował, szkolił się i leczył pacjentki w I Klinice Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej SPSK1 w Lublinie, Klinice Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie oraz II Oddziale Ginekologii Onkologicznej Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie.
Od blisko trzech lat pełni obowiązki ordynatora oddziału położniczo-ginekologicznego Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach oraz od ponad 2 lat realizuje zabiegi operacyjne z zastosowaniem systemu robotycznego Da Vinci. Sprawuje także funkcję kierownika Centralnego Ośrodka Koordynującego Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie.

ZAKRES ZABIEGÓW WYKONYWANYCH W PRACOWNI ROBOTYKI OPERACYJNEJ

Chirurgia:

 • Onkologiczna chirurgia kolorektalna– rak jelita grubego - będąca najbardziej zaawansowaną technologicznie metodą leczenia nowotworów jelita grubego, ze szczególnym wskazaniem dolnej resekcji odbytnicy i resekcji całkowitej lub częściowej jelita.
 • Metoda da Vinci pozwala na usunięcie guza lub chorobowo zmienionej tkanki za pomocą wykonania kilku jednocentymetrowych otworów w powłokach brzusznych przez co staje się minimalnie inwazyjna.
 • Chirurgia robotyczna przepuklin wszystkich rodzajów, w tym operacje dużych przepuklin pooperacyjnych.

Urologia:

 • Robotyczna prostatektomia z wykorzystaniem systemu Da Vinci jest najbardziej innowacyjną metodą leczenia nowotworów prostaty pozwalająca na jej resekcję wraz z pęcherzykami nasiennymi oraz w uzasadnionych przypadkach z usunięciem węzłów chłonnych.
 • Uzyskujemy precyzyjne usunięcie gruczołu krokowego, zmniejszenie krwawienia śródoperacyjnego, szybką rekonwalescencję dotyczącą m.in. kontroli nad utrzymaniem moczu, sprawności seksualnej oraz szybszy powrót do aktywności zawodowej.
 • Pacjenci wypisywani są ze szpitala najczęściej w drugiej dobie po przeprowadzonym zabiegu.

Ginekologia:

 • Zabiegi ginekologii operacyjnej u pacjentek z nowotworami trzonu macicy, stanami przedrakowymi szyjki macicy oraz łagodnymi guzami macicy i jajników.
 • W przypadku wskazań i możliwości realizowana jest procedura wycięcia węzłów wartowniczych z użyciem zieleni indocyjaninowej. Ogranicza ona konieczność wykonywania rozległych wycięć węzłów chłonnych i związanych z tym możliwych powikłań oraz skraca czas zabiegu.
 • Metoda da Vinci minimalizuje ryzyko poważniejszych komplikacji pozabiegowych, a nasilenie bólu pooperacyjnego jest znacznie niższe niż po klasycznych zabiegach metodą otwartą.
 • Większość pacjentek opuszcza szpital już następnego dnia po zabiegu a w  większości przypadków okres hospitalizacji nie przekracza kilku dni.

WSZYSTKIE ZABIEGI WYKONYWANE SĄ DLA PACJENTÓW BEZPŁATNIE!

Informacje dotyczące zabiegów, wymaganych badań i kwalifikacji  można uzyskać u  koordynatora przedoperacyjnego:
mgr piel. Dominiki Ruszniak w godzinach 9.00-15.00
KONTAKT : +48 798 313 897

Dr n.med. Jerzy Draus
Dr n.med. Jerzy Draus
Otwarcie pracowni
Otwarcie pracowni
Previous Next Play Pause
1 2 3 4

Back to top