PERSONEL
CHIRURGIA
Dr n.med. Jerzy Draus
Dr hab.n.med. Jerzy Mielko
Lek.med. Wojciech Górski
UROLOGIA
Dr n.med. Janusz Frey
Dr n.med. Gabriel Surdacki
Dr n.med. Ewa Niezabitowska
GINEKOLOGIA:
Dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski
KOORDYNATOR PRACOWNI: mgr farm. Dorota Cichocka
PIELĘGNIARKA KOORDYNUJĄCA: mgr piel. Dominika Ruszniak
KONTAKT
Telefon: +48 798 313 897
Lokalizacja: Blok C
CHARAKTERYSTYKA PRACOWNI
W Pracowni Robotyki Operacyjnej zabiegi wykonywane są za pomocą robota chirurgicznego Da Vinci Xi będącego najnowocześniejszym narzędziem chirurgicznym na świecie. Robot wyposażomy jest w system 10-ciokrotnego powiększania obrazu, dzięki czemu zabiegi chirurgiczne wykonywane są z niezwykłą precyzją i dokładnością.
Małoinwazyjna metoda operacyjna przeprowadzana jest poprzez wykonanie niewielkich nacięć, bez konieczności otwierania jamy brzusznej. Poprzez niewielkie nacięcia do ciała pacjenta wprowadzane są zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne, zintegrowane z konsolą zawiadującą pracą robota, zapewniając tym samym lepszy efekt kosmetyczny, aniżeli zabiegi wykonywane metodą tradycyjną. Operator z poziomu konsoli steruje operacją za pomocą manipulatorów, mając jednocześnie podgląd pola operacyjnego przez trójwymiarowy wizjer. System da Vinci wyposażony jest w rozwiązanie konstrukcyjne naśladujące nadgarstek, o dużej czułości i precyzyjności, doskonale sprawdzające się w momencie preparowania naczyń i nerwów. Robot medyczny jest w pełni sterowany przez operatora i obsługiwany przez asystę, którą stanowią certyfikowani lekarze i pielęgniarki.
Zalety zabiegów wykonywanych robotem da Vinci :
- Minimalizują ilość powikłań pooperacyjnych
- Gwarantują precyzyjne dotarcie do trudnodostępnych miejsc
- Eliminują drżenie rąk operatorów
- Zmniejszają ryzyko utraty krwi, dolegliwości bólowe oraz infekcje.
- Diametralnie skróceniu ulega czas pobytu w szpitalu
- Gwarantują szybki powrót do zdrowia i aktywności.
Ogromną zaletą naszej pracowni jest obecność wybitnych specjalistów posiadających wieloletnie doświadczenie z zakresu chirurgii, urologii i ginekologii robotycznej oraz posiadający status tzw. proktorów, czyli specjalistów mogących szkolić personel medyczny operowania w systemie Da Vinci.
Chirurgia:
Dr n.med. Jerzy Draus jest absolwentem Akademii Medycznej w Lublinie, specjalizującym się w dziedzinie chirurgii ogólnej, urazowej i kolorektalnej.
Obecnie pełni funkcję Ordynatora Oddziału Kolorektalnego w Hallands Hospital Halmstad w Szwecji.
W swojej praktyce wykonał ponad 1000 operacji kolorektalnych z wykorzystaniem robota Da Vinci i szkolił w ponad 40 klinikach na terenie Europy personel medyczny w charakterze proktora. Brał również udział w ocenie pracy chirurgów onkologicznych stosujących system Da Vinci.
Jest autorem licznych publikacji naukowych oraz członkiem licznych organizacji i stowarzyszeń min: Związku Lekarzy Królewskiego Towarzystwa Chirurgów w Szwecji, European Society of Coloproctology, Clinical Robotics Surgery Associationa.
Urologia:
Dr n.med. Janusz Frey, specjalista chirurgii ogólnej, specjalista urolog FEBU, certyfikowany operator robota DaVinci, proktor zabiegów z zakresu urologii.
Dr Frey jest absolwentem Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a jego kariera kliniczna obejmowała zarówno chirurgię ogólną, urazową i kolorektalną, jak również urologię. W chwili obecnej pełni m.in. rolę kierownika zespołu diagnostyki i leczenia raka gruczołu krokowego Szpitala Uniwersyteckiego w Örebro (Szwecja). Karierę chirurga robotycznego rozpoczął od chirurgii jelita grubego i odbytnicy w Szpitalu Wojewódzkim w Karlskronie (Szwecja) a następnie rozszerzył swoje kompetencje o zabiegi urologiczne w wyżej wymienionym Szpitalu Uniwersyteckim w Örebro. Od kilku lat prowadzi w swojej placówce intensywne szkolenia z zakresu robotycznej chirurgii prostaty oraz pęcherza moczowego. Prowadzi również aktywną działalność naukową i jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (FEBU).
Ginekologia:
Dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, Profesor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie
Specjalista położnictwa i ginekologii, specjalista ginekologii onkologicznej
Rodzinnie związany z Lublinem i lubelszczyzną, absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Pracował, szkolił się i leczył pacjentki w I Klinice Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej SPSK1 w Lublinie, Klinice Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie oraz II Oddziale Ginekologii Onkologicznej Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie.
Od blisko trzech lat pełni obowiązki ordynatora oddziału położniczo-ginekologicznego Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach oraz od ponad 2 lat realizuje zabiegi operacyjne z zastosowaniem systemu robotycznego Da Vinci. Sprawuje także funkcję kierownika Centralnego Ośrodka Koordynującego Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie.
ZAKRES ZABIEGÓW WYKONYWANYCH W PRACOWNI ROBOTYKI OPERACYJNEJ
Chirurgia:
- Onkologiczna chirurgia kolorektalna– rak jelita grubego - będąca najbardziej zaawansowaną technologicznie metodą leczenia nowotworów jelita grubego, ze szczególnym wskazaniem dolnej resekcji odbytnicy i resekcji całkowitej lub częściowej jelita.
- Metoda da Vinci pozwala na usunięcie guza lub chorobowo zmienionej tkanki za pomocą wykonania kilku jednocentymetrowych otworów w powłokach brzusznych przez co staje się minimalnie inwazyjna.
- Chirurgia robotyczna przepuklin wszystkich rodzajów, w tym operacje dużych przepuklin pooperacyjnych.
Urologia:
- Robotyczna prostatektomia z wykorzystaniem systemu Da Vinci jest najbardziej innowacyjną metodą leczenia nowotworów prostaty pozwalająca na jej resekcję wraz z pęcherzykami nasiennymi oraz w uzasadnionych przypadkach z usunięciem węzłów chłonnych.
- Uzyskujemy precyzyjne usunięcie gruczołu krokowego, zmniejszenie krwawienia śródoperacyjnego, szybką rekonwalescencję dotyczącą m.in. kontroli nad utrzymaniem moczu, sprawności seksualnej oraz szybszy powrót do aktywności zawodowej.
- Pacjenci wypisywani są ze szpitala najczęściej w drugiej dobie po przeprowadzonym zabiegu.
Ginekologia:
- Zabiegi ginekologii operacyjnej u pacjentek z nowotworami trzonu macicy, stanami przedrakowymi szyjki macicy oraz łagodnymi guzami macicy i jajników.
- W przypadku wskazań i możliwości realizowana jest procedura wycięcia węzłów wartowniczych z użyciem zieleni indocyjaninowej. Ogranicza ona konieczność wykonywania rozległych wycięć węzłów chłonnych i związanych z tym możliwych powikłań oraz skraca czas zabiegu.
- Metoda da Vinci minimalizuje ryzyko poważniejszych komplikacji pozabiegowych, a nasilenie bólu pooperacyjnego jest znacznie niższe niż po klasycznych zabiegach metodą otwartą.
- Większość pacjentek opuszcza szpital już następnego dnia po zabiegu a w większości przypadków okres hospitalizacji nie przekracza kilku dni.
WSZYSTKIE ZABIEGI WYKONYWANE SĄ DLA PACJENTÓW BEZPŁATNIE!
Informacje dotyczące zabiegów, wymaganych badań i kwalifikacji można uzyskać u koordynatora przedoperacyjnego:
mgr piel. Dominiki Ruszniak w godzinach 9.00-15.00
KONTAKT : +48 798 313 897