Specjalistyczny robot ortopedyczny ułatwi lekarzom z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego operacje endoprotezy stawu kolanowego. Nowe rozwiązanie sprawi, że operacje będą bardziej precyzyjne, a pacjenci szybciej wrócą do sprawności. Tym samym nasz szpital dołącza do grona zaledwie kilku placówek medycznych w Polsce, które wykorzystują robota w swojej pracy. W województwie lubelskim jest to pierwszy tego typu sprzęt. Kosztował 2,5 mln złotych.

Dzięki specjalnym czujnikom urządzenie tworzy trójwymiarowy obraz kości pacjenta, co umożliwia dokładne planowanie cięcia powierzchni stawowych i osadzenie elementów endoprotezy w optymalny sposób.

Użycie robota pozwala na anatomiczne odtworzenie operowanego stawu kolanowego bez konieczności zlecania wcześniejszych badań obrazowych tomografii komputerowejobraz powstaje podczas operacji. Urządzenie precyzyjnie planuje cięcie powierzchni stawowych kolana, gwarantując nie tylko dokładne osadzenie elementów endoprotezy, ale także ich optymalny rozmiar i ustawienie osi kończyny. Resekcja kości, znacznie przewyższa tę wykonaną przy pomocy piły ortopedycznej. Istotne jest równie to, że możemy zmodyfikować plan operacji w zależności od potrzeby na każdym jej etapietłumaczy dr n. med. Tomasz Gieroba, kierownik oddziału urazowo-ortopedycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Wsparcie dla chirurga przy ustawieniu wszystkich parametrów przez robota powoduje skrócenie czasu trwania całego zabiegu, dzięki czemu redukowane jest ryzyko różnego rodzaju powikłań. Korzyścią dla chorych, płynącą z zastosowania tego nowoczesnego sprzętu jest również mniejszy ból pooperacyjny, krótsza rehabilitacja oraz skrócony czas pobytu w szpitalu. Tego typu zabieg zwiększa również przeżywalność implantów, a jednocześnie zmniejsza liczbę późniejszych zabiegów rewizyjnych. W niedalekiej przyszłości ortopedzi planują wykorzystywać system do rewizji kolan i bioder oraz protezoplastyki odwróconej stawu ramiennego.

Zanim nowoczesny robot trafił do Szpitala Wojewódzkiego, lubelscy lekarze mieli szansę poznać jego możliwości na blokach operacyjnych w Monachium oraz w Polsce. Szkolenia przeprowadzali specjaliści z różnych krajów, gdzie tego rodzaje operacje są wykonywane od kilku lat.

W Polsce do tej pory zwykle wypożyczano sprzęt tej klasy. Zaledwie kilka ośrodków w kraju
w ostatnim czasie zakupiło je na własność. Tym bardziej jesteśmy usatysfakcjonowani, że także nasz szpital, dzięki finansowemu wsparciu ze strony urzędu marszałkowskiego i osobistemu zaangażowaniu marszałka Jarosława Stawiarskiego, stał się jego posiadaczem
mówi Piotr Matej, dyrektor szpitala.