Rejestracja 81 537 41 71 

Wraz z otwarciem nowego budynku zabiegowo-anestezjologicznego z nowoczesnym blokiem operacyjnym w naszym szpitalu, przed Centrum Edukacyjnym Robotyki Operacyjnej otwierają się nowe możliwości. Operacje i szkolenia z udziałem robota da Vinci odbywają się już na sali hybrydowej. 

Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej funkcjonuje obecnie w warunkach nowoczesnego traktu operacyjnego, gdzie istnieje możliwość prowadzenia szkoleń z zakresu chirurgii robotycznej  dla nowych adeptów tej dziedziny chirurgii. Przede wszystkim jest to bardzo komfortowe miejsce dla pacjentów, dla zespołu prowadzącego znieczulenie oraz oczywiście dla operatorów i zespołu asystentów chirurgicznych mówi dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, specjalista położnictwa, ginekologii
i ginekologii onkologicznej.

Robot da Vinci został zaprojektowany w celu ułatwienia wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną, z bardzo dużą precyzją, wielokrotnie przewyższającą możliwości tradycyjnych rozwiązań. Mając tak nowoczesny sprzęt i wykwalifikowanych lekarzy w naszym szpitalu powstało Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej.

Podstawowym celem istnienia CERO jest działalność lecznicza oraz  dydaktyczna. Zespoły chirurgiczne z innych szpitali województwa lubelskiego, ale także i z innych placówek w Polsce mogą tu zdobywać doświadczenie na światowej klasy sprzęcie, pod okiem najlepszych specjalistów. W ostatnim czasie w warsztatach przygotowujących do egzaminu certyfikacyjnego w systemie chirurgii operacyjnej da Vinci z zakresu chirurgii kolorektalnej uczestniczyli m.in. lekarze ze Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie oraz Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

Szkolenia z zakresu chirurgii robotycznej odbywają się na całym świecie w oparciu o wyspecjalizowane środki szkoleniowe, które standaryzują proces edukacyjny. Fundamentalnie ważnym, inicjującym rozwój naszego ośrodka etapem było zatrudnienie przez dyrekcję Szpitala, chirurgów, którzy mają wieloletnie doświadczenie w operatywie robotycznej, którzy jednocześnie są mentorami dla przyszłej szkolącej się kadry –  mówi Dorota Cichocka, koordynator CERO w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Case observation to szkolenie obejmujące obserwację na żywo zabiegu wykonanego przez proktora (certyfikowanego lekarza szkoleniowego) w asyście systemu chirurgii robotycznej da Vinci. Lekarze szkoleni są pod okiem chirurga dra n. med. Jerzego Drausa. To właśnie on przeprowadził w 2022 roku w szpitalu przy al. Kraśnickiej pierwszą operację z użyciem robota da Vinci.

Dr Draus jest absolwentem Akademii Medycznej w Lublinie. Doświadczenie zdobywał w wiodących klinikach w Europie. Wykonał ponad 1200 operacji kolorektalnych (jelita grubego) z użyciem systemu robotycznego da Vinci oraz ponad 300 zabiegów robotycznych przepuklin brzusznych. Szkolił chirurgów w zakresie chirurgii z wykorzystaniem robota dV w ponad 40 klinikach w Szwecji, Norwegii, Finlandii, Francji, Szwajcarii i od kilku lat w Polsce. Obecnie jest Ordynatorem Oddziału Kolorektalnego w Hallands Hospital Halmstade w Szwecji.

To co wydarzyło się w Lublinie przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Byłem w ośrodkach, które mają bardzo wielu pacjentów, posiadają nawet dwa roboty i nie zrobiono w nich tyle, ile udało nam się zrobić w Lublinie. Centrum Edukacyjne w Szpitalu Wojewódzkim ma doskonałe warunki do prowadzenia warsztatów. W tej chwili przyjeżdżają do nas lekarze z różnych miast i co ciekawe nie mówią, że jadą na szkolenie do Lublina tylko „na Kraśnicką”. A to dopiero początek drogi  – podkreśla dr n. med. Jerzy Draus, specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej i kolorektalnej.

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

Back to top