W naszym Szpitalu została przeprowadzona 500 operacja przy użyciu robota da Vinci. Wykorzystując najnowocześniejszy sprzęt oraz umiejętności lekarzy, którzy zostali zaproszeni przez dyrekcję szpitala do współpracy, dynamicznie rozwija się Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej. W  warsztatach przygotowujących do egzaminu certyfikacyjnego w systemie chirurgii operacyjnej da Vinci tym razem udział wzięli lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Podstawowym celem istnienia CERO jest działalność lecznicza oraz  dydaktyczna. Zespoły chirurgiczne z innych szpitali województwa lubelskiego, ale także i z innych placówek w Polsce mogą tu zdobywać doświadczenie na światowej klasy sprzęcie, pod okiem najlepszych specjalistów. Case observation to szkolenie obejmujące obserwację na żywo zabiegu wykonanego przez proktora (certyfikowanego lekarza szkoleniowego) w asyście systemu chirurgii robotycznej da Vinci. Lekarze szkoleni są pod okiem chirurga dra n. med. Jerzego Drausa. To właśnie on przeprowadził w 2022 roku w lubelskim szpitalu pierwszą operację z użyciem robota da Vinci.

W Pracowni Robotyki Operacyjnej wykonywane są obecnie zabiegi w trzech zakresach: chirurgii, urologii i ginekologii. Wykonuje je zespół lekarzy, w skład którego wchodzą operatorzy ginekolog dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, urolodzy dr n. med. Janusz Frey oraz dr n. med. Łukasz Nyk, chirurdzy dr n. med. Marcin Kubiak, dr n. med. Kinga Franciszkiewicz-Pietrzak i lek. med. Mateusz Dziedzic. Wspiera ich zespół certyfikowanych w systemie robotycznym da Vinci lekarzy asystentów oraz przeszkolonych anestezjologów i instrumentariuszy.

Więcej informacji na stronie: https://cero.szpital.lublin.pl/