Rejestracja 81 537 41 71 

W Centrum Edukacyjnym Robotyki Operacyjnej, działającym w naszym szpitalu, po raz pierwszy odbyła się operacja usunięcia pęcherza moczowego przy użyciu systemu robotycznego. Przeprowadzili ją dr n. med. Janusz Frey i dr n. med. Gabriel Surdacki. Jeszcze niedawno operacje tego typu wykonywano głównie tradycyjnymi metodami chirurgicznymi. Lubelski ośrodek jako jeden z nielicznych w Polsce będzie wykonywał ten zabieg w całości przy użyciu robota da Vinci.

Robot da Vinci to najnowocześniejsze narzędzie operacyjne w rękach chirurgów. Szpital przy al. Kraśnickiej znajduje się w gronie 43 placówek medycznych w kraju, które wykorzystują robota w swojej pracy podkreśla Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

W Szpitalu Wojewódzkim już od ponad 2 lat zajmujemy się kompleksowym diagnozowaniem
i nowoczesnym leczeniem nowotworów układu moczowego z użyciem systemu robotycznego da Vinci. Pierwszą procedurą z użyciem robota, którą wprowadziliśmy do rutynowego stosowania, była prostatektomia radykalna, którą stosuje się w leczeniu raka gruczołu krokowego. Warto podkreślić, że wykonaliśmy już ponad 230 tego typu operacji
mówi Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

W leczeniu zaawansowanego raka pęcherza moczowego standardowo wykonuje się cystektomię radykalną. W trakcie tej operacji pęcherz moczowy i węzły chłonne miedniczne są usuwane, a następnie lekarze wykonują odprowadzenie moczu przez urostomię wykonaną z fragmentu jelita. W metodzie klasycznej wymaga to ponad dwudziestocentymetrowego cięcia w podbrzuszu oraz bardzo często jest związane z dużym bólem pooperacyjnym oraz koniecznością przetaczania krwi w trakcie operacji.

Użycie robota da Vinci do tego rodzaju operacji pozwala znacząco zmniejszyć ból pooperacyjny, ogranicza utratę krwi w trakcie operacji i przyspiesza rekonwalescencję pacjentów po tak dużym zabiegu operacyjnym jakim jest usunięcie pęcherza moczowego. W większości ośrodków w Polsce, które wykonują cystektomię metodą robotyczną, tzw. „część jelitowa”, czyli wykonanie urostomii do odprowadzenia moczu, jest przeprowadzane w sposób klasyczny, czyli przez duże cięcie na brzuchu. Nasz Ośrodek jako jeden z nielicznych w Polsce będzie wykonywał ten zabieg w całości przy użyciu systemu robotycznego, bez konieczności szerokiego rozcinania powłok jamy brzusznejpodkreśla specjalista urolog dr n.med. Janusz Frey, który przeprowadził ponad 150 operacji tego typu w swojej karierze zawodowej i po raz pierwszy wykonał ją w Lublinie. 

Dr Janusz Frey jest absolwentem Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a jego kariera kliniczna obejmowała zarówno chirurgię ogólną, urazową i kolorektalną, jak również urologię. Karierę chirurga robotycznego rozpoczął od chirurgii jelita grubego i odbytnicy w Szpitalu Wojewódzkim w Karlskronie (Szwecja), a następnie rozszerzył swoje kompetencje o zabiegi urologiczne w Szpitalu Uniwersyteckim w Örebro (Szwecja). Od kilku lat przeprowadza intensywne szkolenia z zakresu robotycznej chirurgii prostaty oraz pęcherza moczowego. Prowadzi aktywną działalność naukową i jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (EAU). W chwili obecnej pełni rolę ordynatora oddziału urologii w Szpitalu w Karlskronie. Pracuje także w Centrum Edukacyjnym Robotyki Operacyjnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego
w Lublinie.

Dr n. med. Gabriel Surdacki jest absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Swoją karierę urologiczną rozpoczynał w Szpitalu Kolejowym w Lublinie, a obecnie od 2022 r. pracuje w Oddziale Urologii WSS im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. We wrześniu 2022 ukończył szkolenie w zakresie chirurgii robotycznej, zdając egzamin w ośrodku Medizin im Grϋnen w Berlinie, zostając pierwszym certyfikowanym operatorem robota Da Vinci w Lublinie. Od tego czasu wykonał ponad 150 operacji z użyciem robota da Vinci w leczeniu nowotworów gruczołu krokowego i nerki.

W zakresie urologii w Szpitalu przy al. Kraśnickiej wykonywane są również nefrektomie oraz NSS (nephron sparing surgery) – czyli usunięcia guza nerki z zaoszczędzeniem zdrowego miąższu nerki. Zabiegi te cechują się zdecydowanie mniejszą utratą krwi oraz szybszym powrotem pacjenta do zdrowia. Użycie robota da Vinci eliminuje konieczność wykonywania dużego cięcia na brzuchu i sprawia, że pacjent może samodzielnie chodzić i jeść już w drugim dniu po operacji.

 

Previous Next Play Pause
1 2

Back to top