Z wysiłkowym nietrzymaniem moczu zmaga się nawet co trzecia Polka. Schorzenie może negatywnie  wpływać na codzienne życie kobiety i pogarszać jej stan emocjonalny, fizyczny, a nawet relacje międzyludzkie. Okazuje się jednak, że w leczeniu zaburzeń funkcjonowania dolnego odcinka dróg moczowych pomaga 15-minutowy zabieg w krótkotrwałym znieczuleniu. W naszym Szpitalu od początku roku wykonano ponad 100 procedur z powodu schorzeń uroginekologicznych.

- Na naszym oddziale ginekologii wykonywany jest pełen zakres zabiegów operacyjnych. Leczymy więc także wiele kobiet z powodu zaburzeń funkcjonowania dolnego odcinka dróg moczowych, czyli np. wysiłkowego nietrzymania moczu, naglącego nietrzymania moczu, a także z powodu dolegliwości związanych z zaburzeniami statyki narządów płciowych. Staramy się, aby jak największa ilość zabiegów, także z powodu innych schorzeń, wykonywana była w sposób małoinwazyjny, czyli laparoskopowo. Dzięki temu skracamy czas pobytu pacjentek w szpitalu, a one same szybko mogą wrócić do codziennego funkcjonowaniamówi dr n. med. Małgorzata Piasecka, Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego
w Lublinie
.

Nietrzymanie moczu to schorzenie, które może dotknąć każdą kobietę, niezależnie od wieku czy stylu życia. To problem, który nie tylko wpływa na fizyczne zdrowie, ale również na samopoczucie, pewność siebie i jakość codziennego funkcjonowania. Ma ono najczęściej kilka przyczyn. W przypadku kobiet występuje głównie w wyniku uszkodzenia mięśni dna miednicy mniejszej, osłabienia mięśni okalających cewkę moczową. Często pojawia się również wraz z objawami menopauzy i związaną z nią zmianą gospodarki hormonalnej.

Wystąpieniu nietrzymania moczu sprzyja otyłość, częste zaparcia, infekcje i przebyte zabiegi operacyjne układu moczowo-płciowego, a także choroby układu nerwowego. Kichnięcie, kaszlnięcie, śmiech, dźwignięcie ciężkiej torby – każda z tych czynności może spowodować niekontrolowane opróżnienie pęcherza. Tym bardziej temat dla wielu kobiet staje się niezwykle wstydliwy.

Najczęściej występującymi formami nietrzymania moczu jest wysiłkowe nietrzymanie moczu i naglące nietrzymanie moczu, które niejednokrotnie współistnieją jednocześnie.

- Diagnostyka i leczenie różnych form nietrzymania moczu są w zasadzie dość proste, a pacjentki które zdecydują się na zabieg są bardzo zadowolone z efektu.  Skuteczność w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu sięga nawet do 95%. Procedura wykonywana jest w krótkotrwałym znieczuleniu, trwa około 10-15 minut, a po zabiegu zazwyczaj pacjentki nie odczuwają dużych dolegliwości bólowych. Ważny jest wczesny okres pooperacyjny i unikanie wysiłku fizycznego przez 4-6 tygodni po operacji. Po tym okresie można wrócić do normalnego funkcjonowania i zapomnieć o problemie nietrzymania moczumówi dr hab. n. med. Konrad Futyma, ordynator Oddziału Ginekologii i Położnictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.