Rejestracja 81 537 41 71 

To był bardzo dobry rok dla Centrum Edukacyjnego Robotyki Operacyjnej, działającego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.
W grudniu przekroczono liczbę 720 zabiegów od początku działalności pracowni robotycznej, tj. od 2022r. Dzięki kolejnym proktorom, ośrodek szkoli coraz więcej zespołów lekarskich z całej Polski.
W Lublinie odbyła się właśnie pierwsza w kraju ogólnopolska konferencja dla koordynatorów systemu robotycznego da Vinci.

- Z dużą satysfakcją przyjmuję fakt, że przy pomocy najwyższej jakości sprzętu medycznego, rośnie liczba i zakres wykonywanych operacji. Samorząd Województwa Lubelskiego wspierając zakup systemu chirurgii robotycznej da Vinci, chciał, aby największa placówka medyczna w regionie świadczyła usługi dla mieszkańców województwa lubelskiego na najlepszym poziomie, mając dostęp do wysokospecjalistycznych urządzeń. Przykład robota da Vinci w szpitalu na Kraśnickiej , gdzie w ciągu dwóch lat zostało wykonanych ponad 720 zabiegów, pokazuje, że ten sprzęt jest wykorzystywany z korzyścią dla zdrowia pacjentów  – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie znajduje się w gronie ponad 60 placówek medycznych, które wykorzystują robota w swojej pracy. W zakresie urologii w Szpitalu przy al. Kraśnickiej wykonywane są zabiegi prostatektomii radykalnej (usunięcia prostaty; łącznie wykonano ponad 300), nefrektomii oraz NSS czyli usunięcia guza nerki z zaoszczędzeniem zdrowego miąższu nerki. W tym roku po raz pierwszy odbyła się operacja usunięcia pęcherza moczowego przy użyciu systemu robotycznego. Lubelski ośrodek jako jeden z nielicznych w Polsce będzie wykonywał ten zabieg w całości przy użyciu robota da Vinci.

Z zakresu chirurgii kolorektalnej przeprowadzano zabiegi hemikolektomii prawo- i lewostronnej (wycięcia części jelita grubego; łącznie wykonano 83), resekcji esicy/odbytnicy, żołądka, wątroby oraz  odbytnicy. Z zakresu ginekologii wykonano 61 zabiegów histerektomii czyli usunięcia macicy.

W Centrum Edukacyjnym Robotyki Operacyjnej prowadzona jest również działalność dydaktyczna. Zespoły chirurgiczne ze szpitali w całej Polsce zdobywają w Lublinie doświadczenie pod okiem najlepszych specjalistów, którzy mają wieloletnie doświadczenie w operatywie robotycznej i którzy jednocześnie są mentorami dla przyszłej, szkolącej się kadry.

- Tylko w tym roku w case observation czyli szkoleniach obejmujących obserwację na żywo zabiegu wykonanego przez proktora (certyfikowanego lekarza szkoleniowego) w asyście systemu chirurgii robotycznej da Vinci udział wzięły zespoły m.in. ze Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera
w Krakowie, Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego
w Gdańsku, Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA
w Warszawie czy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. Łącznie przeprowadzono 22 takie szkolenia
–  mówi Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Do niedawna lekarze szkoleni byli pod okiem chirurga dra n. med. Jerzego Drausa, który przeprowadził w 2022 roku w lubelskim szpitalu pierwszą operację z użyciem robota da Vinci. Obecnie Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej jako jedyny ośrodek w kraju ma w swoim zespole dwóch proktorów z zakresu chirurgii. Do dra Drausa dołączył dr Marcin Kubiak, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. Z zakresu urologii szkolenia przeprowadza dr n.med. Łukasz Nyk, a ginekologii dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski. Personel sterylizatorni szkoli Wojciech Łucka, kierownik Centralnej Sterylizatorni
w Szpitalu na Kraśnickiej.

To nie koniec sukcesów Centrum Edukacyjnego Robotyki Operacyjnej. W ostatnich dniach odbyło się tutaj I Ogólnopolskie Spotkanie Koordynatorów Systemu Robotowego da Vinci. Wzięli w nim udział lekarze, pielęgniarki, kierownicy traktów operacyjnych i instrumentariusze, którzy odpowiadają za system da Vinci w swoich jednostkach zdrowia.

- Dokładność, elastyczność, powtarzalność i niezawodność to często wymieniane atuty systemów robotycznych w medycynie. Poprzez ich coraz powszechniejsze zastosowanie rośnie jakość i dostępność oferowanych usług zdrowotnych. Ale nie tylko postęp technologiczny tej branży rośnie bardzo szybko. Wraz z rozwojem chirurgii robotycznej, pojawiają się nowe kompetencje i perspektywy dla osób koordynujących systemy robotowe w swoich szpitalach. Podczas konferencji miałam możliwość opowiedzieć także o swoich doświadczeniach w pracy koordynatora - mówi Dorota Cichocka, koordynator CERO w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego

W konferencji udział wzięli przedstawiciele z jednostek służby zdrowia z Bydgoszczy, Gdańska, Gdyni, Gorzowa Wielkopolskiego, Szczecina, Warszawy, Krakowa, Zielonej Góry, Katowic, Białegostoku, Kielc, Olsztyna, Piaseczna i Lublina.

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

Back to top