Rejestracja 81 537 41 71 

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie została otwarta Pracownia Robotyki Operacyjnej, którą wyposażono w nowoczesny system chirurgii robotycznej da Vinci. W czwartek, 21 kwietnia zostanie przeprowadzona pierwsza operacja chirurgiczna w asyście robota.  Tym samym szpital w Lublinie dołącza do grona kilkunastu placówek medycznych w Polsce, które wykorzystują robota w swojej pracy.

Systemy robotyczne używane są z powodzeniem w szpitalach na całym świecie, w Polsce dopiero od niedawna, ze względu na ograniczenia w dostępie do technologii i ich wysoką cenę. Do tej pory w województwie lubelskim żaden szpital nie dysponował takim urządzeniem.

- W kwietniu br., w wyniku fuzji dwóch lubelskich szpitali, dla których podmiotem tworzącym jest Samorząd Województwa Lubelskiego, powstała największa placówka medyczna w regionie. Połączenie to służyć ma optymalizacji prowadzonej obecnie działalności medycznej oraz poprawie sytuacji finansowej. Jednocześnie chcemy, aby nowa placówka świadczyła dla pacjentów usługi medyczne na najlepszym poziomie, a żeby tak było, personel medyczny musi mieć dostęp do najnowocześniejszego sprzętu. Dlatego Samorząd Województwa Lubelskiego wsparł zakup systemu chirurgii robotycznej da Vinci – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Robot da Vinci został zaprojektowany w celu ułatwienia wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną, z bardzo dużą precyzją, wielokrotnie przewyższającą możliwości wcześniejszych rozwiązań. Znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach chirurgii, zwłaszcza w zabiegach ginekologicznych, urologicznych, chirurgii kolorektalnej  i torakochirurgii oraz laryngologicznych.

W czwartek w Szpitalu przy al. Kraśnickiej została przeprowadzona pierwsza operacja chirurgiczna z użyciem da Vinci. Zabieg w szpitalu wojewódzkim przeprowadzi dr n.med. Jerzy Draus, wybitny specjalista, doświadczony chirurg i popularyzator wykorzystania systemów robotycznych w chirurgii. Dr Draus jest absolwentem Akademii Medycznej w Lublinie. Doświadczenie zdobywał w wiodących klinikach w Europie. Wykonał ponad 1000 operacji kolorektalnych (jelita grubego) z użyciem systemu robotycznego da Vinci oraz ponad 200 zabiegów robotycznych przepuklin brzusznych. Obecnie jest Ordynatorem Oddziału Kolorektalnego w Hallands Hospital Halmstad w Szwecji.

Docelowo w szpitalu przy al. Kraśnickiej ma powstać Specjalistyczny Ośrodek Edukacyjny Chirurgii Robotycznej. Zespoły chirurgiczne z innych szpitali województwa lubelskiego i kraju będą mogły zdobywać doświadczenie na światowej klasy sprzęcie, pod okiem najlepszych specjalistów.

 

Previous Next Play Pause
1 2 3 4

Back to top