Rejestracja 81 537 41 71 

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

Lublin, 17 maja 2022 r.

INFORMACJA PRASOWA

Środki z Polskiego Ładu na kuchnię i pralnię szpitala przy al. Kraśnickiej

Szpital wojewódzki im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie będzie mógł korzystać z kuchni i pralni na miejscu. Dzisiaj w Lubelskim Centrum Konferencyjnym została podpisana umowa dotycząca gruntownej przebudowy oraz wyposażenia w sprzęt obu tych pomieszczeń. W imieniu Województwa Lubelskiego dokument podpisał Piotr Matej, dyrektor szpitala, a ze strony wykonawcy - Dariusz Kolasa, dyrektor techniczny oraz Przemysław Kuliś, dyrektor finansowy w firmie Strabag. Remont jest możliwy dzięki znaczącemu dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Polski Ład. Koszt inwestycji wraz z wkładem samorządu województwa to łącznie 36,9 milionów złotych.

Obecnie pomieszczenia kuchni w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie są wynajmowane firmie zewnętrznej, która zabezpiecza usługi żywieniowe dla pacjentów. Także usługa prania pościeli czy bielizny szpitalnej jest wykonywania w dalekim Leżajsku. W wyniku planowanej inwestycji zarówno prowadzenie kuchni,
jak i pralni będzie wykonywane na miejscu, w szpitalu.

- Projekt jest zgodny ze Strategią Rozwoju Województwa Lubelskiego na 2030 rok, ponieważ zakłada działania zapewniające poprawę jakości usług publicznych oraz dodatkowo w kompleksowy sposób gwarantuje bezpieczeństwo epidemiologiczne szpitala. Ważne jest również to, że dzięki nowej inwestycji zostaną w znaczący sposób ograniczone koszty funkcjonowania placówki - wyjaśnił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Istniejące budynki, gdzie planowane są kuchnia i pralnia są w złym stanie technicznym i wymagają doposażenia w sprzęt. Pilny remont ma szczególnie istotne znacznie w kontekście zagrożenia epidemiologicznego, wywołanego przez wirus SARS-CoV-2. Dlatego tak ważne jest wykonanie robót modernizacyjnych w pomieszczeniach pralni i kuchni znajdujących się w bloku H szpitala przy al. Kraśnickiej. Realizacja inwestycji (14 miesięcy od daty podpisania umowy) pozwoli na ograniczenie dostaw zewnętrznych w zakresie usług pralniczych oraz żywieniowych, a tym samym ograniczy kontakty osób z zewnątrz i rozprzestrzenianie się wirusów.

- Posiadając własną pralnię możemy na bieżąco reagować, mamy możliwość dysponowania taką ilością i takim asortymentem, aby odpowiadał potrzebom personelu oraz pacjentów. Do tego kuchnia, dobrze dobrana dieta, to ważny element procesu powrotu do zdrowia - dodał Piotr Matej, dyrektor szpitala.

Pieniądze na projekt „Zwiększenie bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego w zakresie usług żywieniowych i pralniczych w odpowiedzi na pandemię – COVID-19 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ Lublinie” pochodzą z dwóch źródeł: 25,5 mln złotych zostało przyznanych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, pozostała część – 11,4 mln złotych - to środki budżetu Województwa Lubelskiego.

- STRABAG posiada duże doświadczenie w budowie placówek medycznych. Na początku tego roku oddaliśmy do użytku dwa nowoczesne obiekty zrealizowane na potrzeby Wojskowego Instytutu Medycznego - Szpital w Legionowie i Oddział Okulistyczny przy ul. Szaserów. Budujemy także Szpital Bielański w Warszawie oraz jeden z najnowocześniejszych w kraju SOR Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Podpisana dzisiaj umowa to kolejny obiekt medyczny, który realizować będziemy w Lublinie. Przypomnę, że we wrześniu 2020 roku budowaliśmy Stomatologiczne Centrum Kliniczne Uniwersytetu Medycznego. Jestem przekonany, że za 14 miesięcy spotkamy się ponownie, tym razem na otwarciu tej ważnej i potrzebnej inwestycji - zapewnił Dariusz Kolasa, dyrektor Budownictwa Ogólnego STRABAG.

Modernizacja pomieszczeń kuchni i pralni będzie polegała na generalnym remoncie, tj. całkowitym demontażu ścian działowych wraz z kompleksową wymianą sprzętu i pozostałego wyposażenia. Planowana jest wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania, a także wentylacji i klimatyzacji. Wzmocnione zostaną stropy w okolicy planowanych kotłów parowych (kuchnia), zaś w pomieszczeniu pralni znajdą się pod nowymi pralnicami oraz w części dedykowanej na nowoczesny magiel. Nieszczelny dach zostanie wymieniony na energochłonny. Dodatkowo planuje się wykonanie nowych świetlików dachowych, które doświetlą pomieszczenia pralni, w szczególności część czystą i brudną. Wykonawca zgodnie z podpisaną umową dostarczy oraz zamontuje wyposażenie na potrzeby szpitalnej kuchni i pralni.

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

Back to top