Rejestracja 81 537 41 71 

Pracownia Robotyki Operacyjnej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Lublinie uzyskała refundację NFZ. Warunkiem było wykonanie 100 zabiegów prostatektomii radykalnej przez rok, w tym co najmniej 50 metodą robotyczną. Lubelska pracownia od kwietnia 2022 r. wykonała 101 operacji usunięcia prostaty, w tym 17 metodą chirurgiczną i aż 84 przy użyciu robota da Vinci.

Kolejnym kryterium uzyskania refundacji NFZ zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2022 r. jest również obecność lekarza specjalisty w dziedzinie urologii, posiadającego udokumentowane doświadczenie w zakresie przeprowadzenia zabiegów prostatektomii z zastosowaniem systemu robotycznego da Vinci. Ponadto konsultant wojewódzki musi potwierdzić, że lekarz w ostatnim roku wykonał co najmniej 50 zabiegów lub średnio 50 w ostatnich dwóch latach, stosując system robotyczny. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie kryteria te spełnił dr n. med. Janusz Frey. Obecnie pełni on m.in. funkcję kierownika zespołu diagnostyki i leczenia raka gruczołu krokowego w Szpitalu Uniwersyteckim w Orebro (Szwecja).

W Lublinie dr Frey pełni także rolę proktora, czyli szkoleniowca operatorów. Stali się nimi urolodzy dr n. med. Gabriel Surdacki oraz dr n. med. Ewa Niezabitowska, którzy przeprowadzają udane zabiegi prostatektomii radykalnej w asyście robota chirurgicznego da Vinci.

Dla mnie, jako dyrektora Szpitala, jest to potwierdzenie słuszności decyzji Urzędu Marszałkowskiego o zakupie systemu robotycznego da Vinci. Udało nam się skompletować świetny zespół specjalistów, którzy nie tylko operują pacjentów, zapewniając im najwyższy poziom leczenia, ale także przekazują swoje doświadczenie kształcącym się w tym zakresie lekarzommówi Piotr Matej – Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie.

Robot da Vinci to najnowocześniejsze narzędzie operacyjne w rękach chirurgów. W ubiegłym roku szpital przy al. Kraśnickiej dołączył do grona kilkunastu placówek medycznych w Polsce, które wykorzystują robota w swojej pracy. Systemy robotyczne używane są z powodzeniem w szpitalach na całym świecie, w Polsce dopiero od niedawna, ze względu na ograniczenia w dostępie do technologii i ich wysoką cenę.

Największa placówka medyczna w regionie jest wyposażona w najbardziej specjalistyczny sprzęt, którego zakup był strzałem w dziesiątkę. Zawsze powtarzam, że inwestycja w służbę zdrowia jest ogromnie ważna. Operacje z wykorzystaniem robota da Vinci to krótsza hospitalizacja pacjenta i szybszy powrót do sprawności fizycznej, a dla szpitala spora oszczędnośćzapewnia Marszałek Województwa Lubelskiego –Jarosław Stawiarski.

W Szpitalu przy al. Kraśnickiej wykonywane są operacje z użyciem robota da Vinci już w trzech zakresach: urologii, chirurgii i ginekologii. Równolegle trwają intensywne szkolenia dla personelu szpitala, w celu uzyskania uprawnień do przeprowadzania kolejnych operacji robotycznych. W sumie w Pracowni Robotyki Operacyjnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie zostało przeprowadzonych 185 procedur chirurgicznych.

Back to top