PERSONEL
Kierownik Oddziału: Prof. dr hab. n. med. Barbara Madej - Czerwonka
Absolwentka Wydziału Lekarskiego AM w Lublinie (1992), specjalizacja z chirurgii ogólnej I st. (1995), chirurgia onkologiczna II st. (1998), doktorat z chirurgii ogólnej (1996) (Wpływ dootrzewnowego podawania fibrolanu na przebieg doświadczalnego ostrego zapalenia trzustki - promotor prof. R. Maciejewski), habilitacja z zakresu onkologii (2005) (Analiza wybranych markerów nowotworowych raka gruczołu piersiowego w aspekcie tworzenia przerzutów odległych)- recenzenci: prof. Maciej Krzakowski, prof. A. Wasiutyński,) absolwentka Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego w Warszawie (2011), adiunkt w Katedrze Anatomii Prawidłowej Człowieka UM w Lublinie (od 1992), profesor Wyższej Szkoły Techniczno-Przyrodniczej w Jarosławiu, laureatka Nagrody Ministra Zdrowia (2006), laureatka licznych nagród naukowych JM Rektora UM w Lublinie, prowadzi ćwiczenia i wykłady na wydziale lekarskim, stomatologicznym i ratownictwie UM w Lublinie, wykłady na wydziale socjologii UMCS, przewodniczący Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Anatomicznego, członek zarządu oddziału lubelskiego Towarzystwa Chirurgów Polskich, członek Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej i Towarzystwa Medycyny Estetycznej, organizator 3 kongresów medycznych, autor licznych publikacji w czasopismach zagranicznych i krajowych, promotor 6 prac doktorskich i 1 pracy licencjackiej.
Zastępca Kierownika Oddziału: dr n. med. Anna Stankiewicz-Świtała
Absolwent wydziału lekarskiego AM w Lublinie (1980), chirurgia ogólna I st. (1984), chirurgia onkologiczna II st. (1991), chirurgia ogólna II st. (1999), doktorat zakresu onkologii – „Analiza znaczenia rokowniczego ekspresji receptorów ER, PR, białka pS2 oraz onkoproteiny C-erb2 w rakach przewodowych gruczołu piersiowego" (2003), promotor prof. E. Korobowicz; członek Towarzystwa Chirurgów Polskich i Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej; założycielka Stowarzyszenia „Mammograf"- efektem działalności Stowarzyszenia jest uruchomienie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Ośrodka Wczesnego Wykrywania Raka, którego jest koordynatorem; biegły sądowy z zakresu onkologii; laureatka ogólnopolskiego konkursu „Lekarz Przyjacielem Kobiet"; autor licznych publikacji w czasopismach zagranicznych i krajowych.
dr n. med. Rafał Wójcik
Absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie i obronił rozprawę doktorską w 2020r. Odbył liczne zagraniczne staże naukowe m. in. w Austrii i USA. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej i Towarzystwa Chirurgów Polskich.
Od 2018r. związany z Kliniką Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, gdzie odbywał szkolenie specjalizacyjne. W 2022r. uzyska tytułu lekarza specjalisty w dziedzinie: Chirurgia Onkologiczna.
W Oddziale Chirurgii Piersi zajmuje się diagnostyką i leczeniem nowotworów piersi, skóry i tkanek miękkich.
Pielęgniarka Oddziałowa: Halina Gustaw
Specjalizacja z chirurgii ogólnej i onkologii; absolwentka Wydziału Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (licencjat pielęgniarstwa); studia podyplomowe w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie na kierunku: Zarządzanie Zakładami Opieki Zdrowotnej i Administracja Zdrowiem Publicznym.
dr n. med. Wojciech Prażmo
Absolwent Wydziału Lekarskiego AM w Lublinie (1984), specjalizacja z zakresu chirurgii ogólnej (1993) i chirurgii onkologicznej (1997), doktorat z chirurgii ogólnej "Poziom osteoprotegeryny i ligandu receptora aktywującego jądrowy czynnik NF-kB u pacjentek ze złamaniem bliższej nasady kości udowej" - promotor dr hab. n. med. Barbara Madej – Czerwonka; członek Towarzystwa Chirurgów Polskich i Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej; autor publikacji naukowych w czasopismach krajowych.
lek. med. Witold Budny
Absolwent Wydziału Lekarskiego AM w Lublinie (1988), specjalizacja z zakresu chirurgii ogólnej I stopnia (1994), chirurgii ogólnej II stopnia (2007) oraz chirurgii onkologicznej (2012); członek Towarzystwa Chirurgów Polskich i Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej; współautor licznych publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych.
lek. med. Maciej Kondratowicz - Kucewicz
dr n. med. Rafał Wójcik
Psycholog kliniczny:
Małgorzata Górska- Wąsik
Fizjoterapeuta:
Agnieszka Matyja
Pielęgniarki:
Halina Gustaw - Pielęgniarska Oddziałowa
Bożena Związko - pielęgniarka opatrunkowa
Agnieszka Kuna- Ławnik
Elżbieta Flak
Małgorzata Dzyr
Jolanta Kosior
Edyta Osiniak
Monika Jędrych
Małgorzata Naja
Elżbieta Pluta
Monika Kocińska
Anna Fedec
Elżbieta Czeleń
Sekretarka medyczna:
Magdalena Podlaska
KONTAKT
Telefony:
Sekretariat: | 81 537 41 44 |
Gabinet Lekarzy: | 81 537 41 43 |
Pielęgniarka Oddziałowa: | 81 537 43 92 |
Dyżurka Pielęgniarek: | 81 537 41 49 |
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Lokalizacja: Blok E, piętro -1
CHARAKTERYSTYKA ODDZIAŁU
Chirurgii Piersi został otwarty 17 kwietnia 2011 roku, ale historia operacji z zakresu chirurgii onkologicznej przeprowadzanych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie sięga aż roku 1994, kiedy to w ramach Oddziału Chirurgii Ogólnej, kierowanego wówczas przez ordynatora dr n. med. Jana Bojarskiego rozpoczęto wykonywanie operacji piersi. Pierwszym chirurgiem onkologiem była dr Anna Stankiewicz-Świtała. W roku 1998 specjalizację z zakresu chirurgii onkologicznej uzyskała dr Barbara Madej-Czerwonka. W miarę opracowywania w świecie nowych metod leczenia raka piersi, nowoczesne techniki operacyjne wprowadzano również w Oddziale Chirurgii Ogólnej. I tak w roku 2001 zapoczątkowano leczenie raka piersi z zachowaniem gruczołu (tzw. BCT), zaś w roku 2008 wykonano pierwszą biopsję węzła wartowniczego metodą barwnikowo-izotopową. Operację tę przeprowadzano zarówno u chorych z czerniakiem skóry jak i - co było nowością - u pacjentów z rakiem gruczołu piersiowego. Wprowadzono techniki jednoczasowej i odroczonej rekonstrukcji piersi ekspanderoprotezą. Znacznym osiągnięciem było zorganizowanie w roku 2008 Pododdziału Chirurgii Onkologicznej.
Za sprawą Rady Społecznej i Dyrekcji Szpitala w roku 2010 podjęto starania o utworzenie Oddziału Chirurgii Piersi w nowej lokalizacji. W tym celu przeprowadzono całkowitą modernizację pomieszczeń piętra 3 tzw. bloku G gdzie obecnie mieści się oddział. Organizację nowej jednostki powierzono dr hab. n. med. Barbarze Madej-Czerwonka.
Oddział Chirurgii Piersi wykonuje następujące procedury medyczne:
1. operacje oszczędzające pierś u pacjentek z rakiem gruczołu piersiowego (BCT)
2. operacje z zaoszczędzeniem węzłów chłonnych pachowych u chorych z rakiem gruczołu piersiowego
3. biopsje węzła wartowniczego z badaniem śródoperacyjnym (SLNB) u chorych z rakiem piersi
4. zmodyfikowane radykalne mastektomie
5. mastektomie z resekcją mięśni piersiowych
6. mastektomie proste
7. mastektomie toaletowe
8. mastektomie podskórne
9. zabiegi diagnostyczne podejrzanych guzów piersi z mammografią śródoperacyjną
i śródoperacyjnym badaniem histopatologicznym
10. biopsje otwarte guzów piersi
11. kwadrantektomie piersi
12. operacje wycięcie nowotworów łagodnych piersi
13. biopsje mammotomiczne
14. zabiegi rekonstrukcyjne piersi
a. rekonstrukcje piersi ekspanderoprotezą - jednoczasowe i odroczone
b. rekonstrukcje piersi dwuetapowe - ekspanderem i protezą
15. operacje czerniaka:
a. radykalne operacje ogniska pierwotnego z plastyką
b. kompleksowe operacje wycięcia regionalnych węzłów chłonnych
16. operacje raka skóry:
a. plastyczne resekcje nowotworów z zakresie twarzy (warga, nos, powieki)
b. resekcje ogniska pierwotnego z plastyką płatową
c. resekcje ogniska pierwotnego z wolnym przeszczepem skóry
17. zabiegi diagnostyczne chorób układu limfatycznego :
a. biopsje otwarte węzłów chłonnych z pełną diagnostyką histopatologiczną i badaniami immunohistochemicznymi