PERSONEL

dr n.med. Anna Chałas- specjalista chorób Wewnętrznych, endokrynolog
dr n.med. Wiesław Cygan- specjalista chorób wewnętrznych, endokrynolog
lek.med. Piotr Flis- specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog
lek.med. Małgorzata Giermakowska-Samek- specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog
lek.med. Agnieszka Górska-specjalista chorób wewnętrznych, endokrynolog
lek.med. Monika Grzybek- specjalista chorób wewnętrznych
lek.med. Ewa Kuśmierczuk- specjalista chorób wewnętrznych, endokrynolog, diabetolog
lek.med. Anna Melaniuk-specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog
dr n.med. marek Niewiedzioł- specjalista chorób wewnętrznych, endokrynolog, toksykolog kliniczny
lek.med. Anna Wilczek- specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog
lek.med. Justyna Wójcik- specjalista chorób wewnętrznych, w trakcie specjalizacji z diabetologii
dr n.med. Mariusz Zaręba- specjalista chorób wewnętrznych, w trakcie specjalizacji z kardiologii

Współpracująca z Oddziałem:

gabinet lekarski strefa B 81 537 46 35
dyżurka pielęgniarek 81 537 46 27

CHARAKTERYSTYKA ODDZIAŁU

Oddział Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii zajmuje się diagnostyką i leczeniem szerokiego spektrum chorób wewnętrznych. Dysponujemy 48 łóżkami w nowoczesnych 3 osobowych salach wyposażonych w zaplecze sanitarne i 8 łóżkami intensywnego nadzoru internistycznego.

Opiekę nad chorymi sprawują specjaliści endokrynologii, diabetologii, kardiologii i chorób wewnętrznych , lekarze specjalizujący się w dziedzinie chorób wewnętrznych oraz zespół wysoko wykwalifikowanych pielęgniarek.

Specjalizujemy się w rozpoznawaniu i leczeniu chorób układu wewnątrzwydzielniczego w tym cukrzycy oraz jej powikłań.

W oddziale prowadzona jest diagnostyka i leczenie chorób tarczycy ( w tym nadczynności tarczycy z ciężkimi zaburzeniami rytmu serca, orbitopatii tarczycowej, zapaleń tarczycy), chorób przytarczyc ( niedoczynność pooperacyjna i autoimmunologiczna, nadczynność ), chorób układu podwzgórzowo-przysadkowego (guzów przysadki, hiperprolalaktynemii, choroby Cushinga, niedoczynności przysadki); chorób nadnerczy ( zespół Cushinga , hiperaldosteronizm, wrodzony przerost nadnerczy, niedoczynność nadnerczy), oraz innych schorzeń endokrynologicznych.

Oddział prowadzi diagnostykę i leczenie cukrzycy (w tym leczenie kwasicy, śpiączek cukrzycowych), szeroko pojętą edukację i reedukację chorych z cukrzycą dotycząca istoty choroby, zasad samokontroli, stosowania diety – szkolenia prowadzone są przez lekarzy, wykwalifikowane pielęgniarki ze specjalizacją diabetologiczną oraz dietetyczkę.

Wykonujemy również diagnostykę powikłań nerkowych, ocznych i układu nerwowego, opiekujemy się ciężarnymi z cukrzycą i pacjentami leczonymi indywidualnymi pompami insulinowymi.

W ramach oddziału funkcjonuje pracownia USG , gdzie wykonywana jest diagnostyka ultrasonograficzna narządów powierzchownych, biopsje cienkoigłowe zmian ogniskowych tarczycy i przytarczyc ( z możliwością oceny parathormonu w igle biopsyjnej), oraz obliteracja torbieli tarczycy alkoholem etylowym.

Prowadzimy też niezabiegową diagnostykę kardiologiczną. W pracowni badań kardiologicznych wykonujemy echokardiografię, 24-godzinne monitorowanie ekg oraz ciśnienia tętniczego, próby wysiłkowe i specjalistyczną ocenę kardiologa.

Oddział posiada akredytację do prowadzenia specjalizacji z dziedziny chorób wewnętrznych i diabetologii oraz prowadzenia stażu z chorób wewnętrznych, endokrynologii i diabetologii w ramach innych specjalizacji.

Pacjenci przyjmowani są do oddziału na podstawie skierowania wystawianego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, lekarza specjalisty lub w przypadku wystąpienia stanów nagłych kierowani są do oddziału bezpośrednio ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Pacjenci przyjmowani w sposób planowy proszeni są o posiadanie dotychczasowej dokumentacji dotyczącej leczenia (karty informacyjne, ostatnie wyniki badań).

Pacjenci z cukrzycą powinni posiadać obecnie używane: glukometr oraz wstrzykiwacze do insuliny.

Dieta przygotowująca do hospitalizacji celem diagnostyki guzków nadnerczy i neuroendokrynnych.
Dieta metanefryny
Na 7 dni przed hospitalizacją z diety należy wykluczyć:

• kawę (w tym bezkofeinową);
  • herbatę;
  • napoje energetyzujące (np. Red-Bull);
  • Coca-Cola;
  • alkohol
  • czekoladę;
  • kakao;
  • wanilię/ wanilinę (ciastka, serki i inne)
  • banany;
  • owoce cytrusowe;
  • orzechy;

Kilka dni przed hospitalizacją należy również ograniczyć intensywny wysiłek fizyczny.

Leki wpływające na wynik badania (wskazane odstawienie przed hospitalizacją i zastosowanie terapii alternatywnej przez lekarza prowadzącego ):

• salicylany -przykładowe preparaty: Acard, Aspirin, Polocard, Polopiryna, Etopiryna;
  • leki alfa-adrenolityczne – przykładowe preparaty: Cardura, Doxanorm, Doxar, Kamiren, Zoxon, Ranlosin, TamisPRAS, Symlosin,Uprox, Omnic, Omsal, Fokusin.
  • metylodopa – preparat – Dopegyt;
  • lewodopa – preparaty: Madopar, Sinemet;
  • sotalol - preparaty: Biosotal; SotaHEXAL);
  • niektóre leki p/depresyjne – przykładowe preparaty: Amitryptylinum, Anafranil, Doxepin, Pramolan, Sympramol
  • leki p/histaminowe – przykładowe preparaty: Clatra, Zyrtec, Telfast, Telfexo, Clemastin, Contrahist, Lirra, Hitaxa, Zyx, Hydroxyzinum.
  • antybiotyki:
  • tetracykliny – preparaty: Doxycyclinum, Unidox;
  • erytromycyna – preparat: Erythromycinum,
  • sulfonamidy – preparat: Biseptol, Bactrim,
  • jodowe środki cieniujące.