Rejestracja 81 537 41 71 

PERSONEL

Kierownik Oddziału: dr n.med. Małgorzata Piasecka - specjalista anestezjologii i intensywnej terapii

Kierownik Oddziału: dr n.med. Małgorzata Piasecka - specjalista anestezjologii i intensywnej terapii

Kierownik ds. Pielęgniarstwa: mgr Elżbieta Kwiatkowska - specjalista anestezjologii i intensywnej terapii

Pielęgniarka Oddziałowa: mgr Elżbieta Kwiatkowska - specjalista anestezjologii i intensywnej terapii

Specjaliści Anestezjologii i Intensywnej Terapii:

dr n.med. Szymański Mateusz
dr n.med. Skiba Małgorzata
lek. Ambroziak Iwona
lek. Chmiel Dariusz
lek. Gawryluk Krzysztof
lek. Gdula Beata
lek. Grabska-Modrzewska Małgorzata
lek. Jaworska Iga
lek. Jaśkiewicz Katarzyna
lek. Jedliński Marcin
lek. Królikowska - Bushko Monika
lek. Leleń Iwona
lek. Niezabitowska Anita
lek. Rybak Edyta
lek. Styliński Konrad

Anestezjolodzy:

lek. Pulut Grzegorz

Rezydenci:

lek. Bakiera Paulina
lek. Błaszczak Bartłomiej
lek. Brzozowska Aleksandra
lek. Grabek Agata
lek. Janek - Zawojska Paulina
lek. Koczkodaj Artur
lek. Mysiak Iwo
lek. Radzikowski Alan
lek. Rychter - Dzido Katarzyna
lek. Smoluchowski Krzysztof
lek. Staropiętka Michał
lek. Standera Adrian

Sekretarka medyczna:
Iwona Stępniewska-Deryło

KONTAKT

Telefony:

Kierownik Oddziału:              81 537 46 65                                                       
Pielęgniarka Oddziałowa: 81 537 46 63
Sekretariat Oddziału tel./fax: 81 537 46 63
Gabinet lekarski OIT blok C: 81 537 46 60
Gabinet lekarski OIT blok C nr resuscytacyjny: 81 537 46 66
Gabinet lekarski Trakt Operacyjny: 81 537 44 19
Dyżurka pielęgniarska OIT blok C: 81 537 46 61
Dyżurka pielęgniarska Trakt Operacyjny: 81 537 44 56

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lokalizacja: parter Blok C,

CHARAKTERYSTYKA ODDZIAŁU

Oddział istnieje od września 1993 r. Mieści się na parterze bloku C (9 łóżek). Doskonale przygotowana kadra lekarzy specjalistów wykonuje znieczulenia pacjentów poddawanych zabiegom operacyjnym, oraz diagnostycznym, a także prowadzi intensywne leczenie najciężej chorych pacjentów. Akredytacje ministerialne umożliwiają prowadzenie szkoleń specjalizacyjnych i doskonalących dla lekarzy i pielęgniarek z regionu (obecnie OITiA kształci 13 rezydentów Anestezjologii i Intensywnej Terapii). Zespół wysoko wykwalifikowanych, świadomych konieczności ciągłego kształcenia i doskonalenia pielęgniarek gwarantuje wysoką jakość opieki pielęgniarskiej. Ich profesjonalizm, wiedza i znajomość standardów oraz procedur, przy zapewnionej obsadzie jednej pielęgniarki na dwa stanowiska, zwiększa bezpieczeństwo i skuteczność leczenia.

Dysponujemy 9-oma nowoczesnymi stanowiskami intensywnej terapii wyposażonymi w zintegrowany system monitorujący Ultraview z ciągłą kontrolą funkcji życiowych oraz możliwością równoczesnego monitorowania inwazyjnego kilku ciśnień bezpośrednich, w tym w tętnicy płucnej i zaklinowania, ciśnienia śródczaszkowego, wewnątrzbrzusznego, pomiaru rzutu serca (CO) metodą nieinwazyjną impedancyjną (Niccomo) jak i inwazyjną (PiCCO, termodylucyjną przez cewnik Swana-Ganza). Używamy łóżek intensywnej terapii firmy Hill-Rom (USA), respiratorów BENNET (UK), oraz Hamilton, systemu pomp infuzyjnych, strzykawkowych i perystaltycznych. Wykonujemy zabiegi dializoterapii przerywanej aparatami do dializ (firmy Gambro) i ciągłej (aparatami Prismaflex) - dializa, hemofiltracja, plazmafereza, hemoperfuzja, dializy wątrobowe MARS. Posiadamy bronchoskopy światłowodowe OLYMPUS i bronchofiberoskop intubacyjny firmy OLYMPUS oraz pełne wyposażenie transportowe umożliwiające wykorzystanie możliwości diagnostyczno-terapeutycznych szpitala: rezonans magnetyczny, tomografii komputerowej (CT), radiodiagnostyki z naczyniowymi badaniami i zabiegami kontrastowymi, metod radioizotopowych. Przyłóżkowa diagnostyka RTG i USG z opcją Dopplera oraz ECHO należy do standardu.

Antybiotykoterapia prowadzona jest zgodnie z najnowszymi wytycznymi, wg aktualnych zaleceń EUCAST. Diagnostyka infekcji płucnych odbywa się standardowo metodą bronchoskopową z BAL i PBS oraz metodami serologicznymi. Infrastruktura oddziału spełnia wszystkie obowiązujące wymogi i zalecenia, zarówno Ministerstwa Zdrowia jak i Unii Europejskiej.

Rocznie nasz oddział leczy blisko 350-u chorych. Do oddziału trafiają pacjenci najciężej chorzy, w stanach bezpośredniego zagrożenia życia w przebiegu urazów wielonarządowych, ciężkich zakażeń, ciężkich schorzeń systemowych wymagający podtrzymywania funkcji życiowych więcej niż jednego układu. Naszych pacjentów można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej zaliczają się chorzy przyjmowani z innych oddziałów naszego szpitala oraz z regionu (także z innych oddziałów intensywnej terapii) w ramach transferów do ośrodka o wyższym stopniu referencyjności. Są to chorzy ze skrajnie ciężkim przebiegiem rozmaitych schorzeń, przy których możliwości terapeutyczne regularnych oddziałów stają się niewystarczające – np. z zaostrzeniami i powikłaniami chorób internistycznych oraz chirurgicznych, ciężkimi infekcjami. Do drugiej kategorii należą chorzy z ostrymi zachorowaniami przyjmowani do OIT z Oddziału Ratunkowego. Są to głównie chorzy z urazami, w tym głowy i wielonarządowymi, hipotermią, oparzeniami, ciężkimi zatruciami. OITiA dysponuje 9-oma stanowiskami znieczulenia. Doświadczenie i wiedza lekarzy anestezjologów i pielegniarek anestezjologicznych wyposażonych w nowoczesne aparaty do znieczulenia i system monitorów parametrów życiowych umożliwia wykonywanie bezpiecznych znieczuleń u blisko 8000 pacjentów rocznie. Wykonujemy znieczulenia ogólne (w tym VIMA, TIVA), znieczulenia przewodowe - blokady centralne, splotowe i znieczulenia odcinkowe dożylne. Każdy pacjent w przeddzień planowego zabiegu operacyjnego badany jest przez lekarza anestezjologa w czasie wizyty preanestetycznej. Lekarz anestezjolog dokonuje kwalifikacji pacjenta do najbezpieczniejszego rodzaju znieczulenia.

Informacje o stanie pacjentów udzielane są osobie upoważnionej codziennie w godzinach 1200 - 1300

Załączniki:

 

Back to top