Rejestracja 81 537 41 71 

PERSONEL

Kierownik Oddziału: dr n.med. Małgorzata Piasecka - specjalista anestezjologii i intensywnej terapii

Kierownik Oddziału: dr n.med. Małgorzata Piasecka - specjalista anestezjologii i intensywnej terapii

Kierownik ds. Pielęgniarstwa: mgr Elżbieta Kwiatkowska - specjalista anestezjologii i intensywnej terapii

Pielęgniarka Oddziałowa: mgr Elżbieta Kwiatkowska - specjalista anestezjologii i intensywnej terapii

Specjaliści Anestezjologii i Intensywnej Terapii:

lek. Iwona Ambroziak
lek. Izabella Biszczanik–Basiak
lek. Dariusz Chmiel
lek. Krzysztof Gawryluk
lek. Beata Gdula
lek. Małgorzata Grabska-Modrzewska
lek. Katarzyna Jaśkiewicz
lek. Monika Królikowska - Bushko
lek. Elżbieta Lachowska
lek. Iwona Leleń
lek. Andrzej Lembryk
lek. Edyta Rybak
lek. Konrad Styliński
lek. Mateusz Szymański

Anestezjolodzy:

lek.Grzegorz Pulut

Rezydenci:

lek. Paulina Bakiera
lek. Katarzyna Bieniek – Czerniak
lek. Paulina Janek
lek. Iga Jaworska
lek. Marcin Jedliński
lek. Artur Koczkodaj
lek. Tomasz Michalski
lek. Iwo Mysiak
lek. Anita Niezabitowska
lek. Katarzyna Rychter
lek. Małgorzata Skiba
lek. Michał Staropiętka
lek. Katarzyna Stępniak

Sekretarka medyczna:
Iwona Stępniewska-Deryło

KONTAKT

Telefony:

Kierownik Oddziału:              81 537 46 65                                                       
Pielęgniarka Oddziałowa: 81 537 46 63
Sekretariat Oddziału tel./fax: 81 537 46 63
Gabinet lekarski OIT blok C: 81 537 46 60
Gabinet lekarski OIT blok C nr resuscytacyjny: 81 537 46 66
Gabinet lekarski Trakt Operacyjny: 81 537 44 19
Dyżurka pielęgniarska OIT blok C: 81 537 46 61
Dyżurka pielęgniarska Trakt Operacyjny: 81 537 44 56

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lokalizacja: parter Blok C,

CHARAKTERYSTYKA ODDZIAŁU

Oddział istnieje od września 1993 r. Mieści się na parterze bloku C (9 łóżek). Doskonale przygotowana kadra lekarzy specjalistów wykonuje znieczulenia pacjentów poddawanych zabiegom operacyjnym, oraz diagnostycznym, a także prowadzi intensywne leczenie najciężej chorych pacjentów. Akredytacje ministerialne umożliwiają prowadzenie szkoleń specjalizacyjnych i doskonalących dla lekarzy i pielęgniarek z regionu (obecnie OITiA kształci 13 rezydentów Anestezjologii i Intensywnej Terapii). Zespół wysoko wykwalifikowanych, świadomych konieczności ciągłego kształcenia i doskonalenia pielęgniarek gwarantuje wysoką jakość opieki pielęgniarskiej. Ich profesjonalizm, wiedza i znajomość standardów oraz procedur, przy zapewnionej obsadzie jednej pielęgniarki na dwa stanowiska, zwiększa bezpieczeństwo i skuteczność leczenia.

Dysponujemy 9-oma nowoczesnymi stanowiskami intensywnej terapii wyposażonymi w zintegrowany system monitorujący Ultraview z ciągłą kontrolą funkcji życiowych oraz możliwością równoczesnego monitorowania inwazyjnego kilku ciśnień bezpośrednich, w tym w tętnicy płucnej i zaklinowania, ciśnienia śródczaszkowego, wewnątrzbrzusznego, pomiaru rzutu serca (CO) metodą nieinwazyjną impedancyjną (Niccomo) jak i inwazyjną (PiCCO, termodylucyjną przez cewnik Swana-Ganza). Używamy łóżek intensywnej terapii firmy Hill-Rom (USA), respiratorów BENNET (UK), oraz Hamilton, systemu pomp infuzyjnych, strzykawkowych i perystaltycznych. Wykonujemy zabiegi dializoterapii przerywanej aparatami do dializ (firmy Gambro) i ciągłej (aparatami Prismaflex) - dializa, hemofiltracja, plazmafereza, hemoperfuzja, dializy wątrobowe MARS. Posiadamy bronchoskopy światłowodowe OLYMPUS i bronchofiberoskop intubacyjny firmy OLYMPUS oraz pełne wyposażenie transportowe umożliwiające wykorzystanie możliwości diagnostyczno-terapeutycznych szpitala: rezonans magnetyczny, tomografii komputerowej (CT), radiodiagnostyki z naczyniowymi badaniami i zabiegami kontrastowymi, metod radioizotopowych. Przyłóżkowa diagnostyka RTG i USG z opcją Dopplera oraz ECHO należy do standardu.

Antybiotykoterapia prowadzona jest zgodnie z najnowszymi wytycznymi, wg aktualnych zaleceń EUCAST. Diagnostyka infekcji płucnych odbywa się standardowo metodą bronchoskopową z BAL i PBS oraz metodami serologicznymi. Infrastruktura oddziału spełnia wszystkie obowiązujące wymogi i zalecenia, zarówno Ministerstwa Zdrowia jak i Unii Europejskiej.

Rocznie nasz oddział leczy blisko 350-u chorych. Do oddziału trafiają pacjenci najciężej chorzy, w stanach bezpośredniego zagrożenia życia w przebiegu urazów wielonarządowych, ciężkich zakażeń, ciężkich schorzeń systemowych wymagający podtrzymywania funkcji życiowych więcej niż jednego układu. Naszych pacjentów można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej zaliczają się chorzy przyjmowani z innych oddziałów naszego szpitala oraz z regionu (także z innych oddziałów intensywnej terapii) w ramach transferów do ośrodka o wyższym stopniu referencyjności. Są to chorzy ze skrajnie ciężkim przebiegiem rozmaitych schorzeń, przy których możliwości terapeutyczne regularnych oddziałów stają się niewystarczające – np. z zaostrzeniami i powikłaniami chorób internistycznych oraz chirurgicznych, ciężkimi infekcjami. Do drugiej kategorii należą chorzy z ostrymi zachorowaniami przyjmowani do OIT z Oddziału Ratunkowego. Są to głównie chorzy z urazami, w tym głowy i wielonarządowymi, hipotermią, oparzeniami, ciężkimi zatruciami. OITiA dysponuje 9-oma stanowiskami znieczulenia. Doświadczenie i wiedza lekarzy anestezjologów i pielegniarek anestezjologicznych wyposażonych w nowoczesne aparaty do znieczulenia i system monitorów parametrów życiowych umożliwia wykonywanie bezpiecznych znieczuleń u blisko 8000 pacjentów rocznie. Wykonujemy znieczulenia ogólne (w tym VIMA, TIVA), znieczulenia przewodowe - blokady centralne, splotowe i znieczulenia odcinkowe dożylne. Każdy pacjent w przeddzień planowego zabiegu operacyjnego badany jest przez lekarza anestezjologa w czasie wizyty preanestetycznej. Lekarz anestezjolog dokonuje kwalifikacji pacjenta do najbezpieczniejszego rodzaju znieczulenia.

Informacje o stanie pacjentów udzielane są osobie upoważnionej codziennie w godzinach 1200 - 1300

Załączniki:

 

Back to top