PERSONEL
Lekarz Kierujący Oddziałem dr n.med. Małgorzata Piasecka - specjalista anestezjologii i intensywnej terapii
Pielęgniarka Koordynująca - mgr Marta Potasińska
LEKARZE
dr n.med. Pyra-Łatkiewicz Dorota
lek. Pyda-Pasztelan Iwona
lek. Jaśkiewicz Katarzyna
lek. Kożuchowska-Wróblewska Lidia
lek. Barham Stanisława
lek. Bielecka Małgorzata
lek. Sarachman-Goździuk Konstancja
lek. Grzegorczyk Sławomir
lek. Stawiarz Leszek
KONTAKT
Adres - Lublin, ul. Lubartowska 81
Gabinet lekarski telefon | 81 740-27-23 |
Dyżurka pielęgniarek telefon | 81 743-19-52 |
CHARAKTERYSTYKA ODDZIAŁU
Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii został utworzony we wrześniu 1993 roku. Obecnie dysponuje łącznie 25 stanowiskami intensywnej terapii: 18 w lokalizacji przy. al. Kraśnickiej i 7 w lokalizacji przy ul. Herberta. Do głównych zadań realizowanych w ramach Oddziału Intensywnej Terapii i Anestezjologii należy przygotowanie i prowadzenie znieczuleń do zabiegów planowych oraz dyżurowych, leczenie i konsultowanie pacjentów w stanie zagrożenia życia, prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowych na terenie Szpitala, działalność w zakresie Zespołu Wczesnego Reagowania, konsultacje żywieniowe pacjentów hospitalizowanych w Szpitalu i inne.
Akredytacje ministerialne umożliwiają prowadzenie szkoleń specjalizacyjnych i doskonalących dla lekarzy i pielęgniarek (obecnie w OITiA kształci się w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii 23 Rezydentów). Zespół wysoko wykwalifikowanych, świadomych konieczności ciągłego kształcenia i doskonalenia pielęgniarek gwarantuje wysoką jakość opieki pielęgniarskiej. Ich profesjonalizm, wiedza i znajomość standardów oraz procedur zwiększa bezpieczeństwo i skuteczność leczenia.
Wszystkie stanowiska intensywnej terapii wyposażone są w wysokiej jakość sprzęt służący do ciągłego monitorowania parametrów życiowych (w tym monitorowanie hemodynamiczne), wentylacji mechanicznej, ciągłej podaży leków i preparatów żywieniowych. W Oddziale istnieje możliwość całodobowego wykonywania dializ przerywanych, ciągłej terapii nerkozastępczej (w tym plazmaferez i dializ wątrobowych MARS, SPAD-ów), bronchoskopii, ECMO, hipotermii terapeutycznej, itp. Oddział wyposażony jest w wysokiej klasy aparaty ultrasonograficzne, a także ma zapewniony całodobowy dostęp do konsultacji specjalistycznych oraz diagnostyki laboratoryjnej, obrazowej i mikrobiologicznej. Oddział wyposażony jest w 2 aparataty do analizy parametrów krytycznych – Radiometery oraz dwa urządzenia do tromboelastometrii ROTEM. Pracownia Mikrobiologii zabezpieczająca OITiA wyposażona jest w nowoczesny sprzęt umożliwiający diagnostykę klasyczną, molekularną (multipleks-PCR), spektometrię mas (Maldi-TOF), technologię z wykorzystaniem amplifikacji i rezonansu magnetycznego (T2Dx), oznaczania lekowrażliwości metodą mikrorozcieńczeń w agarze (ARIS), oznaczanie lekowrażliwości metodą mikrorozcieńczeń w bulionie (dRAST).
Antybiotykoterapia w OITiA prowadzona jest zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i Rekomendacjami (w tym Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków, zaleceń EUCAST, Sanford).
Rocznie nasz Oddział leczy ponad 400-stu chorych. Do oddziału trafiają pacjenci najciężej chorzy, w stanach bezpośredniego zagrożenia życia, głównie w przebiegu urazów, ciężkich zakażeń, zatruć, sepsy i wstrząsu septycznego, ciężkich schorzeń systemowych.
Na ponad 20 stanowiskach znieczuleń wykonujemy zarówno znieczulenia ogólne, jak również znieczulenia przewodowe (blokady centralne, splotowe, odcinkowe dożylne, inne), sprawujemy również nadzór i prowadzimy sedację do badań diagnostycznych. Liczba wykonywanych znieczuleń w skali roku przekracza 11 tysięcy.
Nasi lekarze prowadzą działalność naukową. Są autorami wielu publikacji naukowych w międzynarodowych czasopismach, a także uczestnikami, jak również prelegentami zjazdów i konferencji naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym.