Trakt Porodowy posiada oddzielne sale, w których odbywają się porody rodzinne. Jeśli tylko przyszli Rodzice decydują się na bycie razem w tym wyjątkowym momencie z chęcią gościmy ich oboje na Sali porodowej. Priorytetem dla nas jest zapewnienie rodzinnej atmosfery z poszanowaniem wstępnie przygotowanego Planu porodu.

Komfortowe Warunki Porodowe
Nasze sale porodowe są zaprojektowane z myślą o komforcie i intymności rodzących kobiet. Oferujemy pojedyncze sale – zapewniające prywatność i spokój, wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny i wygodne elektryczne łóżka porodowe, umożliwiające dostosowanie ich położenia do zmian pozycji przy porodzie.

W obrębie Traktu Porodowego znajduje się sala operacyjna i w razie konieczności mamy możliwość wykonania nagłego lub planowanego bądź cięcia cesarskiego bez potrzeby transportu przyszłej mamy pomiędzy piętrami. Istnieje możliwość obecności przyszłego taty na sali operacyjnej w trakcie wykonywanego cięcia cesarskiego.

Łagodzenie Bólu Porodowego:

Zdajemy sobie sprawę, że ból porodowy może być wyzwaniem. Dlatego oferujemy szeroki wachlarz metod łagodzenia bólu, dostosowanych do indywidualnych potrzeb każdej kobiety:

Farmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego:

• analgezja wziewna (mieszanina podtlenku azotu i tlenu) „inhalacje” tzw. gazem rozweselającym – znana i skuteczna metoda stosowana na całym świecie
  • Leki przeciwbólowe nieopioidowe podawane dożylnie lub domięśniowo
  • Leki opioidowe stosowane dożylnie

Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu:

• wsparcie kobiety podczas porodu
  • ruch i aktywność,
  • dobór dogodnych pozycji porodowych z użyciem sprzętu (drabinki, piłki, piłki fasoli, worki sacco, krzesło porodowe, łóżka porodowe z możliwością dostosowania ich ułożenia do wybranych pozycji wertykalnych)
  • masaż, działanie ciepłem i zimnem
  • techniki relaksacyjne
  • immersja wodna, hydroterapia (wanna, prysznic relaksacyjny)
  • aromaterapia
  • muzykoterapia
  • techniki oddychania i relaksacji (instruktaż)
  • przezskórna stymulacja elektryczna (TENS).

Na oddziale znajduje się aparatura medyczna zapewniająca kompleksowe monitorowanie stanu matki, dobrostanu płodu, noworodka po urodzeniu – aparaty KTG z możliwością jednoczesnego monitorowania parametrów matki i dziecka, detektory tętna płodu, aparat USG, stolik noworodkowy (stanowisko do pielęgnacji noworodka z dodatkowym niezbędnym sprzętem np. Neo – puff, pulsoksymetr, ssak).

Położne Oddziału

Nasze położne są doświadczonymi specjalistkami z wieloletnim doświadczeniem, które zapewnią profesjonalną opiekę i wsparcie na każdym etapie porodu. Nieustannie dokształcają się, zdobywając aktualną wiedzę medyczną. Dzięki ich empatii i umiejętnościom, każda przyszła Mama może czuć się bezpiecznie i pewnie, wiedząc, że jest w dobrych rękach.
Przed lub w trakcie porodu, omawiamy plan porodu z każdą pacjentka indywidualnie.

Po porodzie

W naszym oddziale obowiązuje zasada nieprzerwanego kontaktu „skóra do skóry” przez 2 h po porodzie drogami natury, wyjątek stanowią sytuacje zagrażające zdrowiu dziecka lub matki. Oznacza to, że dziecko jest cały czas przy Mamie, dlatego masa ciała oraz pomiary długości i obwodów ciała noworodka wykonywane są po przewiezieniu pacjentek z dziećmi na oddział położnictwa. Przez dwie godziny po porodzie fizjologicznym oboje rodzice wraz z nowonarodzonym dzieckiem spędzają czas w specjalnie do tego przygotowanej Sali poporodowej na Trakcie porodowym.

W przypadku cięcia cesarskiego, jeżeli nie ma przeciwskazań, kontakt „skóra do skóry” przeprowadzany jest na sali operacyjnej. Tata ma możliwość „kangurowania” noworodka w specjalnie do tego przygotowanej sali, aż do czasu zakończenia cięcia cesarskiego. Po przewiezieniu Mamy i dziecka na Oddział położniczy istnieje możliwość obecności partnera w godzinach odwiedzin (Regulamin odwiedzin). W sytuacji cięć cesarskich wykonywanych w nocy każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.
Przygotowanie do szpitala - co spakować? Podpowiadamy …

Rzeczy niezbędne przy przyjęciu na Trakt Porodowy i Oddział Położniczy:

• dokument tożsamości z aktualnymi danymi
  • oryginalny wynik grupy krwi
  • karta przebiegu ciąży (z wynikiem WR, HBS, HCV, HIV, GBS)
  • karty informacyjne z leczenia szpitalnego dotyczące zarówno obecnej ciąży jak i poprzednich oraz inne dokumenty diagnostyczne

Rzeczy potrzebne w trakcie pobytu na Trakcie Porodowym i Oddziale Położniczym:

• leki które są przyjmowane na stałe
  • woda niegazowana lub butelki filtrujące wodę kranową
  • sztućce, kubek
  • podpaski (oddział dysponuje tylko podkładami połogowymi w dużych rozmiarach)
  • wkładki laktacyjne
  • pieluchy jednorazowe dla noworodka
  • chusteczki do pielęgnacji noworodka
  • kosmetyki do pielęgnacji dla Mamy (t. j. żel pod prysznic, pasta i szczoteczka do zębów, szampon do włosów, płyn do higieny intymnej, dezodorant)
  • ręcznik papierowy jednorazowy
  • ręcznik kąpielowy i ręcznik do twarzy
  • biustonosz do karmienia
  • majtki jednorazowe z przewiewnego materiały (nie flizelinowe)
  • koszule umożliwiające karmienie piersią
  • klapki pod prysznic
  • klapki/kapcie do chodzenia po oddziale
  • szlafrok (dostosowany do pory roku)
  • ubranka noworodkowe wg uznania - czapeczka, kaftaniki, śpioszki, skarpetki (kaftaniki dostępne na każdej sali do dyspozycji pacjentek)
  • długopis
  • telefon, ładowarka do telefonu.