Szanowni Pacjenci,
Uprzejmie informujemy, że od dnia 14.09.2022 w Wojewódzkiej Przychodni Specjalistycznej zostanie wprowadzona nowa funkcjonalność wspomagająca przyjmowanie pacjentów. Pacjent przed wizytą musi potwierdzić swoją obecność wpisując numer PESEL w Infokiosku. Po potwierdzeniu otrzyma bilecik, na podstawie którego zostanie wywołany przez lekarza do gabinetu.
Skierowanie: wymagane
Lekarze:
lek. med. Asarabowski Jerzy
Rejestracja do Poradni Leczenia Osteoporozy odbywa się w rejestracji ogólnej - Blok A (parter) lub telefonicznie pod nr 81 537 41 71
Badania densytometryczne wykonywane są również bez skierowania (odpłatnie) w godzinach od 10.00 -13.00. Rejestracja telefoniczna na badanie odbywa się pod nr tel. 81 537 45 85 lub osobiście w Pracowni Densytometrycznej - Blok A - parter p.26.
Cennik znajduje sie poniżej w załączniku.
Informacja dla pacjenta
Densytometria - badanie umożliwiające wczesne wykrywanie zmian zachodzących w tkance kostnej. Podstawę do rozpoznania osteoporozy stanowi ocena gęstości mineralnej kości w obrębie szyjki kości udowej i kręgosłupa w części lędźwiowej (L1-L4) oraz ocena czynników ryzyka złamań.
Wskazania do wykonania badania u wszystkich pacjentów bez względu na płeć:
- Osteoporoza w wywiadzie rodzinnym
- Monitorowanie leczenia osteoporozy
- Długotrwałe ograniczenia podaży wapnia ( np. nietolerancja mleka, alergie)
- Złamania kości występujące po minimalnych urazach
- Nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, nadmierne spożycie kawy
- Przedłużające się unieruchomienie (ponad miesiąc)
- Brak aktywności fizycznej
- Choroby endokrynologiczne: cukrzyca, zespół Cushinga nadczynność tarczycy, nadczynność przytarczyc
- Choroby reumatologiczne: reumatoidatoidalne zapalenie stawów zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa toczeń rumieniowatyDługotrwałe przyjmowanie leków: kortykosteroidów, przeciwzakrzepowych, hormonów tarczycy, przeciwpadaczkowych, przeciwwrzodowych
- Choroby nerek i dializoterapia, chemioterapia
- Nieprawidłowy lub wątpliwy wynik badania przesiewowego wykonanego małym niestacjonarnym aparatem
- Nadciśnienie tętnicze leczone blokerami wapnia
Jak wygląda badanie?
- Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut, jest zupełnie bezbolesne i nieszkodliwe dla zdrowia.
- Do samego badania densytometrycznego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Pacjent nie musi się też rozbierać. W polu badania nie mogą jednak znaleźć się żadne metalowe części takie jak: suwaki, klamry od pasków, guziki, napy, ćwieki, biżuteria. Dla wygody pacjenta i jakości badania należy przyjść ubranym w strój nieograniczający ruchu i pozbawiony wyżej wymienionych metalowych elementów.
- Do badania należy położyć się na specjalnym stole/łóżku, w zależności od rodzaju badania trzeba przyjąć odpowiednią pozycję (np. na plecach lub na boku ). Ramię densytometru przesuwa się nad ocenianym fragmentem kośćca. Na ekranie komputera pojawia się obraz kości i dokonywany jest pomiar gęstości kości mineralnej. Wynik przedstawiony jest w formie wykresu i tabeli i podawany w g/cm.
Załączniki:
Tytuł | Rozmiar | Pobierz |
---|---|---|
Zał. Nr 17 - Cennik - Poradnia Osteoporozy 2023 | 231.59 kb |
Pobierz
Otwórz |